17.05.2016 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Moderné typy výsadieb - vybrané typy rezu

V súčasnosti je pre intenzívne výsadby ovocných drevín typický najmä veľký počet stromov na jednotke plochy, podľa potreby intenzívne využívanie závlahy a hnojenia (často vo forme hnojivej kvapkovej závlahy - fertigácia) a ochrana rastlín pred škodlivými abiotickými a biotickými faktormi.

Dvojstupňový sektorový rez

V moderných výsadbách sa uplatňujú rôzne typy rezu. Veľmi dôležitý je dvojstupňový sektorový rez (ďalej DSR).

Pri DSR sa výhonky skracujú na vrchný (vnútorný) púčik s následným rezom rozkonáreného útvaru na prevod na vhodný bočný výhonok. Z posledného ponechaného púčika sa vytvorí silný vzpriamený prírastok. Druhý prírastok od konca konára vyrastajúci zvyčajne zo spodnej strany konára je dostatočne silný, ale rastie šikmo až vodorovne (smerom von z koruny) a ďalšie konáriky na spodnej strane sú slabšie, v prípade jadrovín sa často menia na konáriky rodivého obrastu. Slabšie výhonky sa tvoria aj na hornej strane konárika. Po prvom stupni (rez na vnútorný púčik) nasleduje druhý stupeň rezu spočívajúci v odstránení vzpriameného prírastku vytvoreného z koncového horného púčika rezom na prevod na prírastok vyprodukovaný niektorým z púčikov na spodnej strane konárika, ktorý ma mierne šikmú, niekedy previslú polohu. Druhý stupeň rezu sa realizuje v priebehu leta po miernom zdrevnatení letorastov (najmä pri kôstkovinách), alebo na jar nasledujúceho roka, no môže sa oddialiť aj o 1 - 2 roky. Výhonok ponechaný po druhom stupni rezu nevyžaduje ohýbanie a vyväzovanie, svojou polohou vytvára predpoklady pre slabší rast a bohatšie zakladanie kvetných púčikov a vďaka lepším svetelným podmienkam v korune sa konáre menej vyhoľujú.

Letný rez a vylamovanie letorastov

V prípade zatienenia spodnej časti a vnútra koruny (tvorbou vlkov vo vnútri koruny; tvorbou silno rastúcich letorastov v hornej časti koruny) je vhodné čo najskôr vykonať tzv. letný rez. V prípade jadrovín sa môže vykonávať aj relatívne drastické vylamovanie letorastov resp. menších konárov, čím sa odstráni časť listovej plochy (zmenší sa asimilačná listová plocha – bude sa tvoriť menej asimilátov) a zároveň sa vylomením vytvorí väčšia rana, ktorú má strom tendenciu hojiť kumulovaním asimilátov v mieste rany (asimiláty sa teda využijú na tvorbu hojivého pletiva a nie na vegetatívny rast letorastov). V prípade jabloní sa môže časť letorastov a vlky ošetriť pred začiatkom diferenciácie kvetných pukov (jún až koniec júla) špecifickými letnými rezmi - Lorettovým rezom, Pekrunovým rezom, Gaucherovým rezom. Týmito letnými rezmi sa okrem odstránenia časti asimilačnej listovej plochy (a tým oslabenia rastu) a presvetlenia koruny podporuje tvorba rodivého dreva. Letným rezom ošetrujeme len časť letorastov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Foto 5 = 119-1992_IMG = Pestovanie čerešní pod fóliovým krytom

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down