Spektrum moridiel do jarných obilnín sa každoročne mení, choroby zostávajú. V prípade pšenice jarnej ide o viaceré hospodársky významné choroby, ako sú mazľavé sneti, septorióza plevová a helmintosporióza pšenice. Pri ovse ide o hnedú škvrnitosť ovsa a prašnú sneť ovsovú.
Signalizačná správa
Choroby pšenice jarnej
Mazľavá sneť pšeničná (Tiletia caries),mazľavá sneť hladká (Tiletia foetida)
Zdrojom infekcie jeinfikované zrno. Chlamydospóry si udržiavajú v pôde klíčivosť desať rokov. K infekcii dochádza po výseve do vlhkej pôdy pri teplote 2-3°C, optimum je pri 18 až 20°C. Mycélium prerastá cez steblo až do klasu. Zrná mení na mazľavú hmotu chlamydospór obalenú blankou, sú guľatejšie, mazľavej konzistencie, zapáchajú, neskôr tvrdnú, pri mlátení sa rozbíjajú na čierny prach a kontaminujú osivo. Nepriama ochrana spočíva vo vysievanízdravého nekontaminovaného osiva, v dodržiavaní osevných postupov, nevysievať do zamorených pôd aspoň päť rokov. Najúčinnejší zásah proti šíreniu sneti je morenie osiva pšenice jarnej.
Septorióza plevová (Phaeosheria nodorum syn. Leptosphaeria nodorum)
Spóry patogéna prežívajú na rastlinných zvyškoch, alebo na výmrve a trávach. Nie sú prenosné pôdou. Septorióza plevová je prenosná aj osivom, preto je proti nej možné morenie. Napáda klasy. Prejavuje sa nepravidelnými svetlohrdzavými škvrnami s drobnými hnedočiernymi bodkami plodničiek v strede.
Helmintosporióza pšenice
Odborne Pyrenophora tritici-repentis, anamorfa Drechslera tritici-repentis, v skratke DTR. Zdrojom infekcie sú spóry prezimujúce na rastlinných zvyškoch a infikované osivo. Prejavuje sa malými oválnymi škvrnami, ohraničenými žltým nekrotizovaným pletivom na spodných listoch rastlín. Postupne škvrny splývajú a listy odumierajú. Infekcia môže preniknúť aj do stebla alebo klasu.
Choroby ovsa siateho
Hnedá škvrnitosť ovsa
Odborne Pyrenophora avenae, anamorfa Helmintosporium avenae. Primárna infekcia nastáva z osiva, huba prerastá celou rastlinou, sekundárne z napadnutých listov a pozberových zvyškov. Na mladých listoch sa tvoria bledé škvrny, ktoré sa postupne sfarbujú do červenohneda, stred škvrny je svetlohnedý. Škvrny vytvárajú pozdĺžne pásiky medzi žilnatinou. Listy postupne odumierajú a huba napáda súkvetie a zrná. Infikované zrná sú menšie, ťažko dozrievajú. Napadnutie podporuje skorý výsev do chladnej a mokrej pôdy, optimálna teplota pre výsev je okolo 20°C. Ochorenie obmedzíneskoršia sejba, menej citlivé odrody, ničenie ovsa hluchého, taktiež hlboká orba. Priamo nie sú registrované žiadne moridlá, avšak účinkujú moridlá povolené proti prašnej sneti ovsovej.
Prašná sneť ovsená
Odborne Ustilago avenae, synonymum Ustilago segetum. Zdrojom infekcie je osivo. Napáda ovos siaty, burinný ovos iba ojedinele.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.