21.02.2019 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Morenie osiva jarných olejnín

Jarné olejniny ako repka jarná, slnečnica, mak, ľan a sója sú pri vzchádzaní ohrozené množstvom hubových patogénov nachádzajúcich sa v pôde. Ocenili by sme aj morenie osiva jarných olejnín proti živočíšnym škodcom skočkám a strapkám, čo však pri súčasnej registrácii prípravkov nie je možné.

Signalizačná správa

Repka jarná

Padanie klíčiacich rastlín vyvolávajú huby, ktoré prežívajú v pôde Alternaria, Fusarium, Pythium a Rizoctonia, na rastlinných zvyškoch Phoma, Peronospora, Botrytis a Albugo candida. Morenie proti posledným trom uvedeným patogénom nie je možné, rovnako ako proti bielej hnilobe Sclerotinii sclerotiorum, ktorá síce prežíva v pôde, ale morenie je neúčinné. Najúčinnejším spôsobom likvidácie sklerócií v pôde je aplikácia biopreparátu s obsahom spór huby Coniothirium minitans pred sejbou s následným zapravením do pôdy. Na morenie osiva proti pôdnym hubám a hubám prenosných osivom nie je v repke povolené žiadne moridlo.

Zo škodcov, ktorí sa dajú riešiť morením, najviac ohrozuje repku skočka kapustová, skočka repková, krytonos kapustový, krytonos čierny a siatica oziminová. Proti týmto škodcom nie sú v repke jarnej autorizované žiadne moridlá.

Biologická ochrana

Postrekový prípravok vo forme vodou dispergovateľných granúl s fungicídnou účinnosťou na ozdravenie pôdy od sklerócií húb rodu Sclerotinia spp. s účinnou látkou spór huby Coniothyrium minitans, ktoré po aplikácii a zapravení do pôdy infikujú a parazitujú na prítomných skleróciách húb Sclerotinia spp. a pomerne rýchlo ich rozkladajú. K parazitácii dochádza vo vrchnej prevzdušnenej vrstve pôdy cca do 10 centimetrov pri teplotách od 1°C (optimálna teplota je 12-25°C) a už pri teplote 5°C sú sklerócie patogéna plne infikované s Coniothyrium minitans. Pri zamrznutí pôdy Coniothyrium minitans pozastavuje svoj rast, ale nedochádza k jej odumretiu. Po zvýšení teploty začína huba opäť parazitovať sklerócie. Prípravok je možné aplikovať na jeseň i v jarných mesiacoch pri spracovaní pôdy. Optimálne pH pôdy je medzi 4,5 až 8,0. Dávka vody pre poľné plodiny je 300 až 500 litrov na hektár. Vhodné je dodržať požiadavku aspoň dvojmesačného predstihu aplikácie pred výsevom citlivej plodiny. Suspenziu spór Coniothyrium minitans aplikujte do pôdy postrekom (dávka vody : 100 až 500 litrov na hektár) a na jej zapracovanie do hĺbky 5 až 10 cm sa osvedčilo použiť diskové brány alebo inú minimalizačnú technológiu. Dávkovanie: 1 kg pri zapracovaní do 10 cm, 2 kg pri zapracovaní do 20 cm a 4 kg pri frézovaní.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down