13.02.2018 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Morenie osiva kukurice siatej

O význame morenia osiva kukurice proti chorobám a škodcom netreba pochybovať. Moridiel proti chorobám nie je veľký výber, preto chcem zdôrazniť použitie ekologického prípravku s obsahom huby Trichoderma harzianum Riafai, ktorý sa aktivuje v pôdnom prostredí. Mikromycéta osídľuje okolie klíčiaceho zrna a vyvíjajúce sa korene.

signalizačná správa

S dôrazom na ochranu rizosféry

Prioritou uvedeného prípravku je ochrana rizosféry. Účinná látka prípravku počas vývoja rastlín brzdí rozvoj fytopatogénnych húb (Fusarium spp.) v rizosfére, bráni v prieniku mycélia fytopatogénnych húb cez korene a nódy do nadzemných internódií stebla. Spóry Trichoderma harzianum v prípravku pôsobia supresívne na vývoj a rast vegetatívneho mycélia fytopatogénnych húb. Na mycéliu fytopatogénnych húb pôsobí účinná látka prípravku paraziticky. Prípravok aplikovaný na osivo kukurice siatej sa aktivuje v pôdnom prostredí. Mikromycéta osídľuje okolie klíčiaceho zrna a vyvíjajúce sa korene.

Prípravok - finálny produkt je vodná suspenzia spór vláknitej mikromycéty v koloidnom prostredí pomocnej látky natívneho pôvodu Agar - Agar (C12H18O9). Látka má charakter polyméru. Vytvára koloidné prostredie, ktoré: chráni účinnú látku (spóry huby) v roztoku, zabezpečuje rovnomerný obsah účinnej látky v roztoku, zvyšuje viskozitu prípravku, zvyšuje priľnavosť účinnej látky k ošetrenému povrchu rastlinných orgánov, zabraňuje predčasnému zmývaniu klíčiacich spór dažďom.

Pomocná látka neškodí životnému prostrediu. Na ošetrenom povrchu vytvorí pomocná látka pružný film, ktorý umožňuje výmenu plynov medzi rastlinným povrchom a prostredím. Pomocná látka Agar - Agar sa po určitom čase rozloží (v pôdnom prostredí rýchlejšie) pôsobením mikromycéty na oxid uhličitý a vodu.

Tento biologický prípravok, ktorý zabezpečuje efektívnu ochranu rastlín, v maximálnej miere chráni životné prostredie.

Choroby kukurice

Osivom sú prenášané: bakteriálne vädnutie (Erwinia stewartii), hubové choroby - prašná sneť kukuričná (Sphacelotheca reliana), sneť kukuričná (Ustilago maydis) a helmintosporióza kukurice (Setosphaeria turtica). Morenie osiva je účinné aj proti chorobám prenosným pôdou, kam patria fuzariózy (Fusarium spp.), antraknóza kukurice (Glomerella graminicola) a diplodiové usychanie kukurice (Diplodia zeae) a Aspergillus spp.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down