Príprava budúcej úrody začína ošetrovaním pôdy pred sejbou, výberom a morením osiva. V predchádzajúcej signalizácii sme sa venovali ozimnej pšenici, teraz si aktualizujeme prípravky do ozimného jačmeňa.
Signalizačná správa
Hnedá škvrnitosť jačmeňa
Najrozšírenejšou chorobou jačmeňa je hnedá škvrnitosť jačmeňa (Pyrenophora teres anamorfa: Drechslera teres, syn. Helminthosporium teres). Prezimuje hlavne v osive, na ozimnom jačmeni alebo výmrve. Na rastlinných zvyškoch má krátku životnosť. Primárna infekcia vzniká vždy z osiva. Mycélium zo zrna prerastá do klíčiacej rastlinky, ak zasiahne rastový vrchol, môže jačmeň odumrieť. Na rastlinách, ktoré ďalej vegetujú, prerastá do listov a tvorí svetlohnedé pásiky na hornej strane listov. Pásiky postupne tmavnú, šíria sa pozdĺžne aj priečne a tvoria sieťovú štruktúru. Pletivo v strede škvŕn nekrotizuje. Pri silnej infekcii a rozsiahlom poškodení list usychá. Moridlá s účinnosťou proti hnedej škvrnitosti na ozimnom jačmeni obsahujú účinnú látku mancozeb, prothioconazole + tebuconazole, carboxin + thiram, fluxapyroxad a kombinácia účinných látok fluopyram + prothioconazole + tebuconazole alebo difenoconazole + fludioxonil + tebuconazole.
Hnedá prúžkovitosť jačmeňa (Pyrenophora graminea anamorfa Helminthosporium gramineum) je tiež prenosná osivom. Infikované zrno je hlavným zdrojom infekcie. Základom je teda morenie osiva prípravkami na báze difenoconazole (autorizovaný aj pre raž a tritikale), prothioconazole+tebuconazole, na báze mancozebu, difenoconazole + fludioxonil + tebuconazole a fluopyram + prothioconazole + tebuconazole alebo fluxapyroxad.
Pleseň snežná
Chorobou, ktorú je možné potlačiť len morením je pleseň snežná (Monographella nivalis syn. Fusarium nivale). Napáda všetky ozimné obilniny a trávy. Prvé príznaky je možné pozorovať už na jeseň na prevlhčených miestach, kde celkom vypadnú rastliny.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.