18.10.2019 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Morenie osiva ozimnej pšenice, raže a tritikale

Aj keď sú už oziminy namorené, alebo už prebieha ich sejba, je na mieste zopakovať, ktoré účinné látky sú povolené. Taktiež proti ktorým chorobám prenosným osivom účinkujú, lebo ich počet aj účinnosť je veľmi široká a často neprehľadná.

Signalizačná správa

Prašná sneť pšeničná

Prašná sneť pšeničná (Ustilago tritici) je v poraste jasne viditeľná už pred klasením žltohnedým sfarbením zástavového listu. Choré rastliny klasia skôr a celý klas okrem vretienka je premenený na čierne chlamydospóry, ktoré praskajú a uvoľňujú spóry do okolia. Infikujú otvorené kvietky, klíčia a prenikajú do zrna. V štádiu mycélia pretrvajú v zrne až do ďalšej sejby. Po sejbe do vlhkej pôdy mycélium prerastá k vegetačnému vrcholu a do jednotlivých kláskov, ktoré mení na masu chlamydospór. Morenie osiva drží výskyt patogéna pod 10 percent. Konkrétne proti prašnej sneti pšeničnej je autorizovaný trojzložkový prípravok s obsahom difenoconazole + fludioxonil + tebuconazole - účinkuje aj proti septoriózam a fuzariózam. Ďalej dvojzložkový prípravok s obsahom účinných látok prochloraz + tebuconazole, alebo prothioconazole + tebuconazole a účinná látka difenoconazole a kombinácia fludioxonil + tebuconazole, alebo účinná látka sedaxane v kombinácii s fludioxonil a fludioxonil + sedaxane + triticonazole.

Mazľavá sneť pšeničná

Mazľavá sneť pšeničná (Tilletia caries) je viditeľná až v štádiu mliečnej zrelosti. Napadnuté rastliny sú sýtozelené, majú viac odnoží, klas je skrátený a jednotlivé klásky priliehajú k vretenu pod väčším uhlom, čo spôsobuje rozčechraný vzhľad klasu. Zrná sú guľaté, ich obsah tvoria chlamydospóry zo začiatku mazľavej konzistencie a páchnuce po rybách, neskôr stvrdnú a pri mlátení sa rozprašujú na zdravé zrná. Práve takto napadnuté osivo je najväčším zdrojom infekcie. V pôde si chlamydospóry uchovávajú klíčivosť 2 až 3 roky. Najúčinnejší boj proti nej je morenie osiva. V pšenici ozimnej, raži a tritikale sú autorizované moridlá na báze difenoconazole, difenoconazole + fludioxonil, prochloraz + tebuconazole (tiež proti fuzariózam). Trojzložkové prípravky sú na báze difenoconazole + fludioxonil + tebuconazole (tiež proti fuzariózam) a fluoxastrobin + prothioconazole  + tebuconazole, alebo fludioxonil + prothioconazole + tebuconazole. Účinkujú aj azolové prípravky s obsahom ipconazole, prothioconazole, tebuconazole, triticonazole a prothioconazole + tebuconazole (aj proti fuzariózam) a nová kombinácia fludioxonil + tebuconazole, alebo nová účinná látka sedaxane v kombinácii s fludioxonil a fludioxonil + sedaxane + triticonazole. Moridlo na báze carboxin+thiram  je povolené do spotreby 30. januára 2020.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down