21.09.2021 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Morenie osiva ozimných obilnín proti snetiam

Predpokladám, že osivo ozimných obilnín je už namorené a pripravené na sejbu. Výber moridiel proti bežným chorobám obilnín, ktoré sa prenášajú pôdou alebo osivom je naozaj dostačujúci a záleží od chorôb ktoré v danej oblasti prevažujú.

Signalizačná správa

Prašná sneť pšeničná (Ustilago tritici)

V poraste jasne viditeľná už pred klasením žltohnedým sfarbením zástavového listu, ale najviditeľnejšia je hneď po vyklasení. Choré rastliny klasia skôr a celý klas okrem vretienka je premenený na čierne chlamydospóry, ktoré praskajú a uvoľňujú spóry do okolia. Infikujú otvorené kvietky, klíčia a prenikajú do zrna. V štádiu mycélia pretrvajú v zrne až do ďalšej sejby. Po sejbe do vlhkej pôdy mycélium prerastá k vegetačnému vrcholu a do jednotlivých kláskov, ktoré mení na masu chlamydospór. Cyklus pokračuje. Významným bojom proti šíreniu prašnej sneti je uznávacie pokračovanie s dodržaním izolačnej vzdialenosti od produkčných plôch a zamietnutie napadnutých porastov. Napáda pšenicu a v malej miere raž. Morenie osiva drží výskyt patogéna pod desať percent. Autorizovaný je trojzložkový prípravok s obsahom difenoconazole + fludioxonil + tebuconazole - účinkuje aj proti septoriózam a fuzariózam. Taktiež dvojzložkový prípravok s obsahom účinných látok prochloraz + tebuconazole, alebo prothioconazole + tebuconazole a účinná látka difenoconazole a kombinácia fludioxonil+tebuconazole, alebo účinná látka sedaxane v kombinácii s fludioxonil a fludioxonil + sedaxane + triticonazole, alebo difenoconazole + fludioxonil + sedaxane. Najnovšia je kombinácia účinných látok prochloraz + triticonazole. Obmedzuje rast mycélia a sporuláciu húb.

Mazľavá sneť pšeničná (Tilletia caries)

Je viditeľná až v štádiu mliečnej zrelosti. Napadnuté rastliny sú sýtozelené, majú viac odnoží, klas je skrátený a jednotlivé klásky priliehajú k vretenu pod väčším uhlom, čo spôsobuje rozčechraný vzhľad klasu. Zrná sú guľaté, ich obsah tvoria chlamydospóry zo začiatku mazľavej konzistencie a páchnuce po rybách, neskôr stvrdnú a pri mlátení sa rozprašujú na zdravé zrná. Práve takto napadnuté osivo je najväčším zdrojom infekcie. V pôde si chlamydospóry uchovávajú klíčivosť 2 až 3 roky. Okrem pšenice napáda mazľavá sneť pšeničná aj raž a niektoré trávy, napr. pýr. Ako som spomenula, najúčinnejší boj proti nej je morenie osiva. Autorizované sú v pšenici ozimnej, raži a tritikale moridlá na báze difenoconazole, difenoconazole + fludioxonil, prochloraz + tebuconazole (tiež proti fuzariózam). Trojzložkové prípravky sú na báze difenoconazole + fludioxonil + tebuconazole (tiež proti fuzariózam) a fluoxastrobin + prothioconazole + tebuconazole, alebo fludioxonil + prothioconazole + tebuconazole.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down