Morenie osiva repky sa využíva na ochranu vzchádzajúcich rastliniek najmä proti chorobám, ale významnú úlohu má morenie proti škodcom. Najnovšie sa využíva biologický prípravok s kombinovaným účinkom proti chorobám a stimulujúcim obranu repky proti škodcom.
Signalizačná správa
Na prírodnej báze
Biologické fungicídne moridlo s fungicídnym a fungistatickým účinkom, ktorého účinný organizmus po kontakte s patogénom narušuje vlákna húb. Pri aplikácii moridla, Bacillus amyloliquefaciens kmeň MBI 600, kolonizuje korene hostiteľskej rastliny a vytvorí okolo nich ochrannú zónu, cez ktorú sa choroba nemôže šíriť a v ktorej spóry patogéna nemôžu klíčiť. Bacillus amyloliquefaciens kmeň MBI 600 má silný fungicídny účinok, pretože vytvára prirodzeným spôsobom metabolity lipopeptidov, surfaktín a iturín a má tiež antibakteriálny účinok vďaka produkcii rôznych antibiotík. Navyše, účinný organizmus vyvoláva systemickú obrannú odpoveď rastliny, indikovanú zvýšenou tvorbou enzýmu peroxidázy, ktorá hrá úlohu pri posilňovaní obrany rastlín proti patogénom. Prípravok pôsobí na fómovú hnilobu (Leptospheria maculans) a stimuluje rastliny repky k redukcii škôd spôsobených skočkami rodu Psylliodes a Phyllotreta.
Chemická ochrana
Insekticídne moridlá vo forme stabilnej suspenzie, určené na morenie osiva repky ozimnej proti skočkám, piliarke repkovej a kvetárke kapustovej, obsahujú účinnú látku cyantraniliprole. Cyantraniliprole je predovšetkým požerová účinná látka, má však aj kontaktný účinok. Primárne pôsobí ako larvicíd, ale aj ako ovicíd a taktiež aj na dospelcov niektorých druhov škodlivého hmyzu. Cyantraniliprole spôsobuje aktiváciu ryanodínových receptorov citlivého hmyzu, dôsledkom čoho sa stimuluje uvoľňovanie vápnika z vnútorných zásob hladkého a pruhovaného svalu.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.