Na morenie osiva repy je dostatok prípravkov proti živočíšnym škodcom, proti chorobám je povolené len jedno fungicídne moridlo a tak vzniká priestor na využívanie stimulátorov rastu, ktoré dokážu rastlinku naštartovať, spevniť a ochrániť. Ich výber je na našom trhu veľmi dobrý.
signalizačná správa
Spála repy
Vyvolávajú ju huby Pythium debarianum, Aphanomyces laevis, Rhizoctonia, Fusarium, Phoma, Alternaria a celý komplex iných patogénov pretrvávajúcich v pôde a na zvyškoch napadnutých rastlín. Typickým prejavom napadnutia je zaškrcovanie hypokotylu vzchádzajúcich rastlín a tým vädnutie listov až odumretie celej rastliny podobné spáleniu. V období vzchádzania sú rastliny repy najviac ohrozené pôdnymi patogénmi, po vytvorení pravých listov nebezpečenstvo spály obyčajne končí. Najväčší vplyv na jej prepuknutie má nevhodná štruktúra pôdy, prísušok aj pH. Tieto faktory treba zlepšiť v prvom rade, čo nie je vplyvom klimatických podmienok vždy možné a vtedy zostáva poistkou ochrany vzchádzajúcich rastlín morenie osiva cukrovej repy proti hubovým chorobám povolenými účinnými látkami carbixin + thiram, ktorých stimulačný účinok na vzchádzanie rastlín sa prejavuje pri stresových podmienkach, ako je sucho, chlad, nedostatok vzduchu v pôde. Pôsobí kontaktne a systémovo.
Atomária repová
Podobné príznaky ako spála má napadnutie repy chrobákmi atomárie repovej Atomaria linearis. Veľkosť imág je asi 1,2 milimetra. Na vzchádzajúcej repe sa živia vyhrýzaním hypokotylu, prípadne požerom korienkov. Korienkami buliev sa živia aj vyliahnuté larvičky. Po zakuklení sa liahnu nové chrobáky koncom leta, prezimujú a na jar nalietavajú na porasty repy. Preventívnou ochranou pred napadnutím je včasný výsev, dodržanie osevného postupu a vzdialenosti parciel s repou.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.