K dispozícii je postrekový prípravok vo forme vodou dispergovateľných granúl (WG) s fungicídnou účinnosťou na ozdravenie pôdy od sklerócií húb rodu Sclerotinia spp. s účinnou látkou spór Coniothyrium minitans.
Signalizačná správa
Spôsob aplikácie závisí od následnej plodiny:
- Ošetrenie strniska po zbere repky a zapracovanie podrvenej slamy diskami do cca desať centimetrov. Následný výsev ozimín urobte len s minimálnym spracovaním pôdy.
- Ošetrenie podrvených bylí slnečnice a ich plytké zapracovanie do pôdy robte diskovými bránami. Ošetrenie s prípravkom robte minimálne 14 dní po aplikácii DAM! Pred sejbou oziminy (jariny) robte len plytké spracovanie pôdy.
- Aplikáciu a následné plytké zapracovanie do pôdy (5 až 10 centimetrov) robte na jeseň tam, kde na jar bude vysievaná slnečnica, repka jarná, horčica, alebo na jeseň ďalšieho roku repka ozimná.
- Aplikáciu robte na jar na pôdu, kde bude vysievaná slnečnica – tu odporúčame čo najskoršiu aplikáciu tak, aby spóry vyklíčili a mali čas parazitovať prítomné sklerócie. Spracovanie pôdy robte len do hĺbky desať centimetrov, t. j. vrstvy z ktorej klíčia spóry a askospóry. Pri tomto spôsobe aplikácie však existuje možnosť mycelárnej infekcie semien a koreňov klíčiacej slnečnice.
- V skleníkoch ošetrujte celú plochu a pri spracovaní pôdy do 20 centimetrov použite príslušnú vyššiu dávku na hektár, pri spracovaní pôdy do 20 až 30 centimetrov dávku 6 až 8 kg na hektár.
Neaplikujte spolu s fungicídmi a DAM!
Parametre aplikácie
Dávka vody:poľné plodiny 300 až 500 litrov na hektár, zelenina: 300 až 1000 litrov na hektár. Vhodné je dodržať požiadavku aspoň dvojmesačného predstihu aplikácie pred výsevom citlivej plodiny. Suspenziu spór Coniothyrium minitans aplikujte do pôdy postrekom (dávka vody 100 až 500 litrov na hektár) a na jej zapracovanie do hĺbky 5 až 10 centimetrov sa osvedčilo použiť diskové brány, alebo inú minimalizačnú technológiu. Konkrétne kilogram pri zapracovaní do desať centimetrov; dva kilogramy pri zapracovaní do 20 centimetrov a štyri kilogramy pri frézovaní.
Vzhľadom na povahu prípravku a spôsobu aplikácie nevzniká riziko fytotoxicity. Dlhodobým používaním nebolo zistené negatívne ovplyvnenie rastu a vývoja kultúrnych plodín. Prípravok je povolený pre použitie do ekologickej poľnohospodárskej výroby.
V prípade potreby ozdravenia pôdy je potrebné vypracovať koncept, zosúladiť ošetrenia a osevný postup tak, aby došlo v danej oblasti ku komplexnému ozdraveniu obrábanej pôdy.
Ošetrenie strnísk
Spoločné pre všetky plochy po zbere plodín je potreba rozdrviť a zapraviť pozberové zvyšky. Pozberové zvyšky po strukovinách je nutné zapracovať rotavátormi, vypadané semená strukovín nechať vzísť a neskôr ich zaorať na zelené hnojenie.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.