16.01.2017 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Možnosti pestovania jarných obilnín

Aká bude zima 2006/17? Bude klasická, s výskytom silnejších mrazov a dostatkom snehu, alebo netypická s miernymi teplotami a malým množstvom zrážok? Podľa toho sa budeme pripravovať aj termíny sejby jarných obilnín. Keď bude zima mierna, ako sme v ostatných rokoch zvyknutí, dobré pre jarné obilniny bude aspoň dostatok vlahy v pôde.

Faktory prostredia

Na túto skutočnosť s jarných obilnín najcitlivejšie reaguje jarná pšenica. Má zo všetkých jarných obilnín najslabší koreňový systém a preto citlivo reaguje na nedostatok zásob pôdnej vlahy po suchej zime. Vysieva sa spravidla prvá, len čo to pôdne a poveternostné podmienky dovolia. Po suchých a teplých zimách nie sú zriedkavé výsevy už koncom februára začiatkom marca. Naopak neskoré termíny výsevu, na základe poznatkov praxe i výskumu v závislosti na odrode, môžu znížiť očakávanú produkciu až o 40 – 60 kg za každý oneskorený deň sejby! Neskorá sejba sa prejavuje aj na zhoršení rastu a vývinu jarnej pšenice počas celej ďalšej vegetácie. Porasty nerovnomerne vzchádzajú, aj počet životaschopných jedincov je menší. Vyššie teploty zo začiatku jari, ako sme toho svedkami čoraz častejšie v ostatných rokoch, urýchľujú rast a vývin, čím nie je dostatok času na dostatočný vývin generatívnych aj vegetatívnych orgánov jarnej pšenice. Prejavuje sa to hlavne na nedostatočnom rozvoji koreňového systému a odnože sú menšie a často sterilné. Jarná pšenica sa vo všeobecnosti vyznačuje nižšou intenzitou odnožovania. Len na kvalitných pôdach a pri vhodnom priebehu poveternosti vytvára na jednej rastline viac klasov. Okrem správneho termínu sejby je nemenej dôležité aj zabezpečenie správnej hustoty porastu. Podľa výrobných oblastí sa odporúča v rozmedzí 4,5 až 5,5 milióna klíčivých zŕn pri hĺbke sejby 30 až 50 mm. Aj v prípade hĺbky sejby hrá významnú úlohu aktuálna vlhkosť pôdy pri sejbe. Základnými kritériami pre výber odrody sú samozrejme úroda a jej kvalita.

Kvalita prípravy pôdy

Pri jarnej pšenici by mala byť samozrejmosťou vysoká kvalita predsejbovej prípravy pôdy. Jej cieľom musí byť pri prevzdušnení povrchovej vrstvičky pôdy nad osivovým lôžkom a zachovanie pôdnej vlahy v zóne budúceho koreňového systému tejto jarnej obilniny. Za týmto účelom sú obzvlášť vhodné minimalizačné spôsoby obrábania  pri spájaní pracovných operácií. V suchších podmienkach a na ľahkých pôdach treba po sejbe valcovať, najlepšie ryhovanými valcami.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down