25.02.2020 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Možný liek na kalamitnú situáciu

Značne premnožená populácia hraboša poľného robí problémy poľnohospodárom naprieč viacerými štátmi starého kontinentu. Tým najväčším problémom je skutočnosť, že jeden pár hrabošov má podľa výskumov za 9 mesiacov 9 miliónov nasledovníkov. Mierna zima, ktorú sme tento rok zažili tomuto stavu zrejme vôbec nepomohla, ba naopak, priťažila. Farmári sa tak pripravujú na to najhoršie – veľké straty, či vysoké investície.

Ručné kladenie návnad do nôr je náročná, nákladná a pri väčších výmerách takmer nesplniteľná úloha. Z tohto dôvodu hľadajú poľnohospodári hľadajú rôzne cesty, ako sa s týmto škodcom vysporiadať. Svoje by o tom vedeli povedať i bratia Antonín a Zdeněk Tykalovci z českej obce Vlčnov. Bratia hospodária už od roku 1990, kedy obrábali 7 hektárov pôdy. Postupným rozširovaním sa dostali až na výmeru 500 hektárov a zameriavajú sa prevažne na rastlinnú výrobu. Na farme u Tykalových sú hlavnými pestovanými plodinami obilniny, kukurica, ozimná repka a zhruba 100 ha jarného sladovníckeho jačmeňa. Nezabudli ani na špeciálne plodiny, ktoré pestujú na osivo, ako hrach siaty kŕmny, pohánka a facélia vratičolistá. Bratia Tykalový sa potýkajú s problémom premnoženia hrabošov od jesene roku 2018, kedy zaznamenali v repkách nárast ich populácie. Ani jeden z nich však nepredpokladal, že sa situácia uberie týmto smerom. V oblasti v okolí Uherského brodu bolo takéto premnoženie podľa slov Antonína Tykala vždy iba lokálne, dokonca aj v rámci katastrov. „Keď sa na jar roku 2019 roztopil sneh, bolo ihneď vidieť, že sa jedná o kalamitný výskyt. Tieto hlodavce urobili na našom území na jeseň dva až tri vrhy a vo februári sa už po našich poliach pohybovali ich mláďatá vo veľkých počtoch. V tomto momente sa remízky, priekopy a kraje ciest stali ich domovom,“ zhodnotil neľahký vývoj A. Tykal. Vďaka obrovskému premnoženiu škodcu zaznamenalo jeho hospodárstvo v roku 2019 straty na úrovni 2,2-2,5 miliónov Kč, a to i napriek tomu, že tu vlani na jar roznášali nástrahový prípravok STUTOX. Aplikácia STUTOX-u na parcelách v marci už bola podľa bratov Tykalovcov takmer zbytočná, pretože do tých dní sa stihlo urodiť niekoľko ďalších generácií hraboša poľného. V roku 2019 boli na Morave búrky, počas ktorých spadlo v priebehu dvadsiatich minút 50 mm a hrabošom to podľa svoj farmárov vôbec neuškodilo. „Posledný výskum hrabošov poľných bol vykonaný niekedy okolo roku 2000 a dnes nevieme, prečo sa v niektorých oblastiach ich populácia rozšíri a v iných sa naopak zmenší. Po premnožení hraboša bola plošná aplikácia STUTOX-u povolená v 11 krajoch z 15. Ďalej sa to však neriešilo, pretože si všetci mysleli, že sme to nejak ustáli a zima všetko vyrieši. Zima však nič nevyriešila, hlodavce sú tu stále a ich populácia sa ešte viac rozširuje. Keď sa na jeseň hovorilo o 150 tis. hektároch, tak dnes to musí byť podľa môjho názoru až trojnásobok,“ hovorí A. Tykal.

Čo sa týka legislatívy, roznášanie návnad na hubenie hrabošov by mohli poľnohospodári v ČR vykonávať na jar do nôr. Poľnohospodári sú však povinní 72 hodín vopred takúto aplikáciu nahlásiť na ÚKZÚZ (Ústrední kontrolní a zkušební ústav zemědelský), poľovníkom a obecnému úradu. Pred tým však musia najprv žiadať odbor životného prostredia krajského úradu o výpis ohrozených druhov a až potom žiadať o výnimku na aplikáciu.

Investovali do špeciálnej techniky

Ak máte na svojej parcele 3 000 dier, nie je v ľudských silách rozniesť do týchto nôr rodenticídy a dokonca je to aj zdraviu škodlivé. Bratia si tak na farmu po neúnosnej situácii a skúsenostiach z minulého roka zadovážili špeciálny stroj na podzemnú aplikáciu prípravku na hubenie hrabošov.

Viac sa dočítate už zajtra v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down