02.02.2011 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Museli pristúpiť aj k ráznym krokom

V plnej kráse sa zima v zemplínskom regióne ukázala až na konci januára. Nepraje však rozmočeným poliam, na ktorých silný mráz vytvoril súvislú vrstvu ľadu. Až jarné dni ale ukážu jej následky.

Avšak zima už dnes preveruje tých poľnohospodárov, ktorí chovajú hovädzí dobytok. Kvalita objemového krmiva je silným indikátorom výživy zviera v zimnom období, ktoré môže potrvať dobrých pár týždňov, ak nie mesiacov.
Mokré letné mesiace sa na jednej strane stali pliagou pre kultúrne plodiny, ale na druhej strane pomohli trávnym porastom. Ak ich dokázali poľnohospodári včas a kvalitne pozberať, urobili veľký kus práce pre svoje stáda. Presne tak sa zachovali aj družstevníci spod Vihorlatu.
„Naše vyše 500-kusové stádo hovädzieho dobytka má zabezpečené objemové i jadrové krmivo až do novej paše. Máme dostatok kvalitnej siláže a senáže. Významne sa to prejavuje pri produkcii mlieka. Vlani sme stihli v stanovenom termíne ukončiť rekonštrukciu dojárne a priestorov na ustajnenie dobytka. Pozitívne sa to prejavilo aj na kvalite mlieka. Zmechanizovali sme celý proces v živočíšnej výrobe a uvažujeme o znížení počtu pracovníkov v tejto činnosti. Takýto krok sa ukazuje, žiaľ, ako nevyhnutný,“ hovorí Milan Michalič, predseda Poľnohospodárskeho družstva Poruba pod Vihorlatom v okrese Michalovce.
Po prijatí vládneho úsporného balíčka, ktorý sa dotkol aj agrárneho sektora, nastali v Porube pod Vihorlatom pomerne veľké zmeny aj na mechanizačnom úseku. Zrušenie daňovej úľavy na červenú nafty, ale aj vyššia daň za motorové vozidlá si vynútili rázne kroky.
„Nielen cena nafty, ale aj zvýšená daň za motorové vozidlá nás priviedli k tomu, že sme z evidencie dočasne odhlásili vozidlá, ktoré sú v zimnom období menej využívané. Úspory na týchto krokoch sa ukážu až neskôr, ale museli sme začať robiť opatrenia aj v tejto oblasti. Mrzí nás, že sme museli ukončiť predaj mlieka z mliečneho automatu, ale za vyššiu cenu ľudia mlieko prestali kupovať. Dnes je automat, do ktorého sme investovali nemalé prostriedky, mimo prevádzky. Náklady na dovoz mlieka a údržbu sú pri súčasných ekonomických podmienkach vysoké. Pritom to bol jeden z prvých automatov v zemplínskom regióne,“ konštatuje porubský predseda.
Sú oblasti a problémy, ktoré sú spôsobené vplyvom spoločenských procesov a ktoré sú z hľadiska štátu nevyhnutné, ale sú aj také, ktoré sú spôsobené len byrokratickou mašinériou zo strany štátnych úradníkov.
„Už je tu február a my sme nedostali za rok 2010 žiadne dotácie. Keď som sa na kompetentných miestach pýtal, prečo je tomu tak, odpovedali mi šalamúnsky. Vraj sme podozrievaní z toho, že sme rozorali trvalé trávne porasty. To, kde presne, to nám nikto nevysvetlil. Pozoruhodná je na tom skutočnosť, že žiadosť o dotácie sme podali 13. mája 2010 a oznámenie o podozrení sme získali 19. decembra 2010, teda po ôsmich mesiacoch. Myslím si, že za tento čas sa kontrolné orgány mohli vyjadriť, kde je vlastne chyba. My sme totiž žiadne odkrajovanie porastov nevykonali,“ vysvetľuje Milan Michalič.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down