27.09.2018 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na 3. ročníku Celoslovenského dňa poľa pestovateľov sóje

Dňa 4. septembra 2018 sa v Dúbravke v Michalovskom okrese, na pôde spoločnosti AT Zemplín uskutočnil v poradí 3. ročník Celoslovenského dňa poľa pestovateľov sóje - kľúčovej plodiny pre možnosť vyhlásenia Slovenska bez GMO. Podujatie zorganizovali spoločnosti AGROTRADE GROUP, spol. s r. o., AT Zemplín, Zväz výrobcov krmív, GAMOTA JR, s. r. o. v spolupráci so spoločnosťou SAATBAU Slovensko, z portfólia ktorej predstavili viaceré perspektívne odrody sóje.

Podujatie sa konalo pod záštitou MPRV SR a SPPK, ktorú zastupoval Ing. Alexander Palágyi - zároveň aj konateľ hostiteľskej spoločnosti AT Zemplín. V úvode zdôraznil hlavnú myšlienku podujatia, ktorej stredobodom je sója s cieľom dostať ju čo najviac do popredia záujmu pestovateľov.

Dipl. Ing. Anton Zsigo, konateľ spoločnosti GAMOTA JR informoval o spustení najväčšieho spracovateľského závodu na sóju v Malých Stracinách s ročnou kapacitou 60 000 ton: „Napriek neľahkým začiatkom súvisiacimi so spustením výroby, sme uzatvorili s viacerými pestovateľmi kontrakty. Našim cieľom je dlhodobá, stabilná, obojstranne prospešná spolupráca s pestovateľmi, pre ktorých chceme byť dôležitým obchodným partnerom.“

Podľa Ing. Mariána Uhríka, predsedu predstavenstva Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností, si Slovensko ako jedna z mála krajín EÚ môže dovoliť dopestovať dostatok sóje  a vyrobiť kŕmne zmesi pre pokrytie všetkých hospodárskych zvierat a spotrebiteľom dodať mäso, mlieko a vajcia so zárukou, že pochádza zo zvierat, ktoré neboli kŕmené geneticky modifikovanými plodinami. „S potešením môžem konštatovať, že sme začali s certifikáciou pestovateľov sóje v zmysle uznaného štandardu. Budú môcť používať značku „Slovak Soya“. Značku „Vyrobené bez použitia GMO“ budú môcť používať výrobcovia kŕmnych zmesí, chovatelia hospodárskych zvierat, spracovatelia, ako sú napr. mliekari a mäsiari,“ dodal M. Uhrík, pričom ocenil spoluprácu s MPRV SR a ÚKSÚP-om, vďaka ktorým sa mohol začať proces certifikácie spoločností produkujúcich sóju, či potravinové výrobky bez GMO. Podľa M. Uhríka ďalšia, nemenej náročná etapa, je vo vzájomnom uznávaní uvedených značiek a štandardov s Českom, Maďarskom a ďalšími štátmi EÚ. Našim cieľom je presadiť sa na zahraničných trhoch.“

„Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka vníma problematiku vplyvu extrémov počasia na poľnohospodársku výrobu a hľadá spôsoby ako pomôcť poľnohospodárom. V tomto roku poverilo ÚKSÚP v Bratislave úlohou odbornej pomoci poľnohospodárom, ktorej cieľom je tvorba komplexnej a informačnej databázy pestovateľov a vybraných plodín pestovaných na poľnohospodárskej pôde. Medzi citlivé komodity, ktoré patria do úlohy odbornej pomoci, bola zaradená aj sója fazuľová,“ uviedla Dr. Ing. Elena Glváčová z MPRV SR.

S ponukou osív

Hostí podujatia pozdravil aj Ing. Viliam Kurinec, generálny riaditeľ spoločnosti SAATBAU Slovensko, ktorá je najväčším dodávateľom osiva sóje slovenským pestovateľom: „Napriek nie najpriaznivejším tohtoročným podmienkam, je možné vzhliadnuť celú škálu odrôd sóje z nášho portfólia a to ako sa vyrovnali s podmienkami prostredia v danej lokalite.“

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down