05.12.2017 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na 7. ročníku slovenských rastlinolekárskych dní (I.)

Slovenská rastlinolekárska spoločnosť v spolupráci s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a s ďalšími partnermi zorganizovala v Nitre v polovici októbra už po siedmykrát slovenské rastlinolekárske dni, ktoré sa uskutočnili ako medzinárodná konferencia pod názvom „Bezpečnosť a účinnosť v ochrane rastlín“.

Prednášateľmi na konferencii boli domáci a zahraniční odborníci z Česka, Holandska, Nemecka, Rakúska, zástupcovia Európskej agentúry pre bezpečnosť potravín so sídlom v Parme (EFSA) a Európskej asociácie ochrany rastlín (ECPA) so sídlom v Bruseli.

Druhý deň konferencie prebiehal formou praktických ukážok v priestoroch areálu Agrokomplexu v Nitre.

Možnosti znižovania úletu

„Najväčší problém pri aplikácii pesticídov spôsobuje úlet aplikovaných pesticídov. K súčasným možnostiam obmedzenia úletu patrí súhrn technických a technologických opatrení na aplikačnej technike, ktoré sú zásadné pri ochrane životného prostredia, povrchových a spodných vôd,“ povedal Ing. Jozef Šimončič v úvode demonštrácie práce dýz postrekovača v kontexte s poveternostnými podmienkami, ktoré sú hlavným činiteľom ovplyvňujúcim úlet. Z hľadiska demonštrácie úletu pri dýzach s najjemnejším kvapkovým spektrom s kvapkami pod 136 mikrometrov úlet spôsobí aj mierny vánok, v porovnaní s dýzami s veľkým kvapkovým spektrom okolo 600 mikrometrov - tieto neprodukovali takmer žiadny úlet. Na otázku, prečo je to tak, odpovedal: „Pri moderných postrekovačoch s automatickou reguláciou dávky, ktoré sú osadené klasickými štrbinovými dýzami sa cez štrbinu dýzy vytvára lamela kvapaliny. Tá naráža na atmosférický vzduch a triešti sa na kvapky. Štrbinová dýza má tú vlastnosť (softvérovo dané), že čím ide postrekovač rýchlejšie, tým táto dýza produkuje jemnejšie kvapky, a naopak, keď postrekovač spomalí - dýza produkuje väčšie kvapky.“ Ďalej dodal: „Problém v praxi s úletom prípravkov je najmä ten, že obsluha často nevie prispôsobiť konkrétny typ dýz pojazdnej rýchlosti postrekovača.“

Úmerne s účinnosťou ošetrenia

V prípade nárazových dýz - tieto netvoria prúd kvapaliny výtokom do atmosférického vzduchu, ale nárazom na určitú predradenú clonu. Podľa J. Šimončiča sa v poľnohospodárskej praxi začínajú štandardne používať a postupne nahradia dýzy štrbinové.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down