O bezplatnú legalizáciu chovov ošípaných v rámci takzvanej prasacej amnestie (12. - 23. októbra) bol v regióne dolného Zemplína výrazný záujem.
ZEMPLÍN. Počet fariem s dvoma a viac kusmi zvierat sa viac ako zdvojnásobil, takmer o tretinu viac je po novom aj chovateľov jedného prasaťa. V hornozemplínskom regióne je prírastok nových chovateľov ošípaných, naopak, minimálny.
"Klasických fariem, teda od dvoch kusov ošípaných viac, bolo aktívnych a schválených 19 a počas prasacej amnestie ich pribudlo 23," informoval TASR riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) Michalovce Aleš Novotný. Ako doplnil, chov jednej ošípanej na domácu spotrebu počas dvoch týždňov trvajúcej amnestie zlegalizovalo až 245 drobnochovateľov, pričom k dátumu začiatku amnestie ich registrovali 695. "Mnohí z týchto chovateľov uvažovali o likvidácii chovu," prezentoval možný dôvod výrazného nárastu počtu registrovaných drobnochovateľov. Umožnenie bezplatnej legalizácie jestvujúcich chovov bez následnej sankcie v čase hroziaceho sa šírenia AMO preto uvítal. "Výzva na takúto akciu bola prínosom pre podchytenie chovateľov, ktorí v regióne pribúdali, ale z rôznych príčin svoje chovy neprihlasovali," uviedol s tým, že novoprihlásených chovateľov veterinári zároveň upozorňovali najmä na dodržiavanie biologickej bezpečnosti. Tú bude RVPS následne kontrolovať a v prípade nedodržiavania náležitých opatrení i sankcionovať.
RVPS Humenné registrovala v troch okresoch regiónu horného Zemplína do začiatku prasacej amnestie spolu 256 drobnochovateľov ošípaných. Podľa slov riaditeľky úradu Heleny Dziakovej ich tu počas dvoch týždňov pribudlo len osem. "V Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat (CEHZ) Žilina pribudlo v okrese Humenné šesť fariem, v okrese Snina dve farmy a v okrese Medzilaborce nepribudla žiadna farma ošípaných pre vlastnú spotrebu," priblížila s tým, že tieto počty nemusia byť konečné, keďže CEHZ má žiadosti stále spracovávať. "Na základe množstva telefonátov a otázok zo strany záujemcov predpokladáme, že reálne ide o podstatne vyššie počty, ako je uvedené," podotkla. Zároveň upozornila, že v súvislosti s aktuálnou situáciou AMO na východe Slovenska došlo k zmene zaradenia okresu Medzilaborce z "oblasti s aktívnym monitoringom" na "vysokorizikovú oblasť".
/tasr/