12.08.2022 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na nedostatok krmovín treba reagovať včas

Nedostatok zrážok a vysoké teploty v regiónoch negatívne vplývajú na situáciu v oblasti krmovín. Dlhotrvajúce sucho by mohlo spôsobiť problémy pri jesennom a zimnom kŕmení.

Aby sa situácia nezhoršila, je potrebné rýchlo prijať opatrenia. Dostupné krmoviny je potrebné cielene využívať a dopĺňať nakupovaným krmivom, aby sa predišlo nekoordinovanému predaju hospodárskych zvierat. Zvieratá v žiadnom prípade nesmú hladovať a treba sa vyhýbať nesprávnemu, jednostrannému používaniu krmív s negatívnymi účinkami na zdravie a plodnosť zvierat.

Hovädzí dobytok s nižšou potrebou živín, ako sú staré dojné alebo suchostojace kravy a mladý dobytok v druhom roku života, možno kŕmiť slamou, hrubým senom a prípadne silážou - v prípade zlej kvality krmovín v kombinácii s obilím, otrubami, resp. repnými rezkami. Najmenej by sa malo šetriť kvalitným krmivom pri kravách s vysokou dojivosťou. 
Pri vysokoprodukčných dojniciach sa odporúča dodržiavať zásady diferencovanej výživy dojníc podľa fázy laktácie a používať miešacie kŕmne vozy na prípravu TMR kŕmnej dávky. Obsah živín v kŕmnej dávke musí zodpovedať skutočnej potrebe dojníc. Dôležitý je dostatok zdravotne nezávadnej vody v optimálnej teplote po celých 24 hodín. V kŕmnej dávke vhodnej pre prežúvavce by bolo žiaduce mierne vyššie množstvo koncentrovaného krmiva v závislosti od úžitkovosti. Potrebné je dodržať hornú hranicu maximálne 50 % koncentrovaného krmiva. Nedostatky vo výžive dojníc sa neprejavujú samostatne a špecificky len na kvalite mlieka, ale aj v poruchách reprodukcie a zhoršení celkového zdravotného stavu dojnice. Následne je ovplyvnená produkcia a kvalita mlieka.
Čím viac klesá úžitkovosť v priebehu laktácie, tým viac sa dá ušetriť dobrým krmivom a napríklad možno použiť slamu. Najviac sa dá ušetriť pri suchostojacich kravách. Kŕmenie je možné naplnením bachora slamou, hrubým senom a trochou siláže asi dva týždne pred otelením. Potom treba v rámci prípravy na laktáciu opäť podávať lepšie krmivo s koncentrovanými kŕmnymi doplnkami (obilniny, otruby). Obzvlášť dôležité sú vyvážené minerálne a vitamínové doplnky podľa potrieb.
Vo výkrme hovädzieho dobytka sa odporúča intenzívnejší výkrm väčším množstvom koncentrovaného krmiva do cca 4 kg denne. Zvieratá je možné predať aj skôr a tak ušetriť krmivo.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 33.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down