14.04.2011 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na repku striehne viacero rizikových faktorov

Tohtoročná zima mala výrazný vplyv na porasty ozimnej repky a ich aktuálny stav.

Zatiaľ čo na západnom, v časti stredného a východného Slovenska boli porasty repky počas zimy pod snehovou pokrývkou, tam, kde by sme čakali najviac snehu, teda na severe, bolo snehu málo a aj to len krátke obdobie. Repky tam teda boli dlhý čas vystavené silným holomrazom, čo sa podpísalo na ich terajšom stave, pričom väčšina z nich zimu neprežila.
Súčasný vývojový stav repky olejnej je veľmi rozdielny. Kým na západnom, v južnej časti východného a na strednom Slovensku sú porasty repky v dobrom, až veľmi dobrom stave, na severe Slovenska je to horšie. A to napriek tomu, že pri jesennej inventarizácii boli aj na severe (Liptov) repky vo veľmi dobrom, ba priam ukážkovom stave.
K vyoraniu niekoľkých hektárov repky olejnej došlo aj v niektorých poľnohospodárskych podnikoch na západnom a strednom Slovensku. V súčasnom období je v niektorých regiónoch vývoj porastov repky oneskorený v priemere o 8 až 12 dní (sever).
V súčasnej dobe je už repka, ktorá dobre prezimovala, druhý raz prihnojená, vo väčšine regiónov i ošetrená proti krytonosovi repkovému a štvorzubovému. Prebieha i ošetrenie proti burinám, ktorých výskyt v niektorých lokalitách je dosť veľký.
Takmer každý pestovateľ mal problémy s likvidáciou repky divou zverou. Niektoré porasty, ktoré zver značne zdevastovala, sa po prihnojení celkom dobre spamätali a pri náležitej starostlivosti dávajú predpoklad slušnej úrody. Aby tieto porasty čo najskôr dohnali neporušené repky, odporúčame aplikovať spolu s insekticídnou, herbicídnou a fungicídnou ochranou stimulátor rastu Atonik, a to v dávke 0,6 l/ha.
Vzhľadom na súčasný vývoj počasia je dosť ťažké paušálne odporúčať ošetrenie proti škodcom. V chladnejších lokalitách nebol zaznamenaný ešte ani výskyt krytonosov stonkových a naopak, v teplejších lokalitách sa už na vyvinutých repkách (kde je už vyvinuté kvetenstvo) objavuje aj blyskáčik repkový.
Výskyt blyskáčika repkového odporúčame stále sledovať a v prípade, že sa vyskytne 4 – 5 blyskáčikov na jedno ešte nerozkvitnuté kvetenstvo, treba uvažovať o ošetrení, aby nenastala situácia, že namiesto očakávaného nasadenia šešulí zostane len holá stonka.
V čase, keď už bude repka kvitnúť a vzduch bude prehriaty, treba sledovať nálety byľomora kelového a výskyty krytonosa šešulového. Ošetrenie proti týmto škodcom sa stalo v posledných rokoch nutnosťou už aj v oblastiach, kde ešte pred pár rokmi týchto škodcov ani nepoznali.
Zároveň s insekticídnym ošetrením v čase kvitnutia odporúčame ošetriť repku aj fungicídne, a to proti bielej hnilobe, ktorej výskyt v minulom roku možno v niektorých lokalitách označiť za kalamitný.
Ing. MÁRIA SEKERKOVÁ, CSc.,
RNDr. ĽUBICA MALOVCOVÁ
CVRV – VÚRV Piešťany

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down