Na Slovensku vyrastá generácia mladých ľudí, ktorí budú vedieť vyrábať kvalitné mlieko. Tvrdia to organizátori celoslovenskej súťaže Mladý ekofarmár, ktorá sa v závere marca uskutočnila v Kežmarku. "Aj keď študijných odborov s pôdohospodárskou problematikou ubúda, čo badáme najmä na východe Slovenska, cítime, že táto súťaž je potrebná. Nielen pre čísla, ale hlavne pre mladých ľudí, našich študentov, ktorí majú pozitívny vzťah k poľnohospodárstvu, baví ich to a v budúcnosti by sa v tejto oblasti chceli aj realizovať," konštatoval Ján Angelovič z organizačného výboru podujatia.
Väčšina súťažiacich chce pokračovať v ďalšom štúdiu alebo pracovať v agrosektore a aj táto súťaž podporuje ich iniciatívu, tvorivosť a záujem. O to viac organizátorov teší, že táto súťaž, podporovaná tak Ministerstvom školstva SR, ako aj Štátnym inštitútom odborného vzdelávania, zaznamenáva výrazný kvalitatívny posun vpred. "Mladý ekofarmár je jedinou súťažou zručnosti pre žiakov stredných odborných škôl so zameraním na agropodnikanie, životné prostredie, veterinárne zdravotníctvo a hygienu, prípadne na ďalšie odbory súvisiace s poľnohospodárstvom, životným prostredím a ekológiou, ktorá prispieva k bližšiemu prepojeniu školy so životom, pomáha aktualizovať obsah učiva a inovovať učebné texty na základe odporúčania odborníkov z praxe," objasnil Angelovič.
V Strednej odbornej škole, Kušnierska brána Kežmarok sa uskutočnil už 14. ročník tejto súťaže. Napriek klesajúcemu počtu študentov a škôl zameraných na poľnohospodárstvo, sa do súťaže zapojilo 22 súťažiacich zo šiestich samosprávnych krajov a medzinárodný punc súťaži dodala účasť študentov z družobného mesta Lanškroun z Českej republiky. "Úroveň súťažiacich sa každým rokom zlepšuje a znižujú sa rozdiely v bodovom ohodnotení jednotlivých súťažiacich. V plnom rozsahu sa to prejavilo aj v tohtoročnom celoslovenskom kole," zdôraznil Angelovič. Súťaž preverila teoretické vedomosti, ako aj praktické zručnosti, či už v laboratóriu alebo priamo vo výrobe a pozostávala zo štyroch disciplín.
Súťaž tradične otvoril test o mlieku pozostávajúci z 30 otázok dvojakého typu. Veľmi dobrú pripravenosť podľa Angeloviča dokumentuje fakt, že plný počet bodov získali až deviati súťažiaci. V laboratóriu na Pradiarenskej ulici účastníci neskôr hodnotili kvalitu mlieka a absolvovali degustačné skúšky. Ich úlohou bolo podľa vône, vzhľadu, farby a chuti rozlíšiť jednotlivé druhy mliečnych výrobkov podľa tučnosti a rozlíšiť mlieko podľa druhu, podľa vône, vzhľadu, konzistencie a farby mlieka stanoviť chyby v senzorických vlastnostiach surového kravského mlieka a zatriediť surové kravské mlieko podľa znakov kvality do akostnej triedy podľa Slovenskej technickej normy a hygienického balíčka. V druhom laboratóriu súťažiaci absolvovali laboratórne skúšky surového kravského mlieka, čo má pre chovateľa veľký význam. "Ich úlohou bolo laktodenzimetrom určiť správnu mernú hmotnosť mlieka, stanoviť jeho kyslosť, zistiť hodnotu mastitídy, čiže rozlíšiť, či mlieko pochádza od chorej alebo zdravej kravy. To všetko zisťovali súťažiaci v laboratóriu na základe reakcie mlieka s chemikáliami," vysvetlil Angelovič. Záverečnou disciplínou bolo vlastné dojenie, ktoré rozhodlo o konečnom poradí.
Jednotlivé časti súťaže hodnotili trojčlenné odborné komisie. Po minuloročnom dvojnásobnom triumfe študentov kežmarskej odbornej školy, v tomto roku prvenstvo putovalo do Banskobystrického kraja zásluhou Martina Malatinca, študenta Strednej odbornej školy hotelových služieb a obchodu vo Zvolene. Strieborná a bronzová priečka patrí študentom Strednej odbornej školy veterinárnej v Nitre Andrejovi Alaksovi a Monike Čmelkovej.
(tasr)