Slovenskí farmári v piatok a sobotu 21. a 22. júna otvoria svoje brány a umožnia deťom aj rodinám vidieť život na mliečnej farme úplne zblízka. V rámci dňa otvorených dverí (DOD) privíta 28 mliečnych fariem zo všetkých kútov Slovenska až 1093 návštevníkov. V piatok sa chystá navštíviť farmy 573 detí z materských a základných škôl a v sobotu sa príde pozrieť na farmy 520 jednotlivcov – prevažne detí a ich rodičov.
Toto podujatie sa realizuje vďaka slovenským prvovýrobcom – farmárom a spracovateľom mlieka v rámci projektu Adoptuj kravičku a kampane Slovenská mliečna rodina. Brány slovenských mliečnych fariem budú otvorené pre tých, ktorí si adoptovali kravičku a majú záujem ju vidieť na vlastné oči.
V piatok a sobotu sa deti môžu tešiť na otvorenie mliečnych fariem. V dopoludňajších hodinách sa zúčastnia prehliadky farmy, ktorej súčasťou bude i ochutnávka mliečnych výrobkov od mliekarní, ktoré sú nákupcami mlieka z fariem, ktoré sa zapojili do dňa otvorených dverí.
Adoptuj kravičku je webová aplikácia umožňujúca virtuálnu adopciu kravičiek a zábavu s adoptovanou kravičkou. Projekt sa realizuje na Slovensku od septembra 2017. Zapojilo sa do neho 78 mliečnych fariem, ktoré ponúkli na virtuálnu adopciu celkom 11.000 kravičiek. Zatiaľ je adoptovaných 5891 z nich, ostatné ďalej čakajú na svojho nového majiteľa.
Pri adopcii kravičky je potrebné prihlásiť sa na stránke www.adoptujkravicku.sk a zadať EAN kódy zo slovenských mliečnych výrobkov (1 kód za jednotlivca a 5 kódov za kolektív). Potom si už len stačí vybrať kravičku z fotogalérie a dať jej meno. Po úspešnej adopcii systém vygeneruje rodný list kravičky. Okrem mena je na rodnom liste uvedený aj názov a sídlo farmy, odkiaľ adoptovaná kravička pochádza. Po adopcii sa očakáva, že ten, kto si kravičku adoptoval, sa o ňu bude aj virtuálne starať.
"Aj v roku 2019 sme sľúbili, že tým, ktorí si adoptujú kravičku, umožníme jej návštevu v rámci dňa otvorených dverí. Vďaka mliečnym farmám, ktoré sú ochotné otvoriť svoje brány, sme tento prísľub aj splnili. Veríme, že pre návštevníkov bude zaujímavé nielen vidieť svoju adoptovanú kravičku, ale budú ich zaujímať aj ostatné veci, ktoré súvisia s výrobou mlieka. Na farmách budú môcť reálne vidieť, v akom prostredí žijú zvieratá, čo je potrebné, aby bolo o zvieratá postarané, aby boli nakŕmené, čisté a podojené. Tiež sa dozvedia o ceste mlieka z farmy do spracovateľského podniku a budú mať možnosť ochutnať mliečne výrobky, ktoré sa vyrábajú z mlieka navštívenej farmy," povedala Margita Štefániková, riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.
Svoje záväzky plnia zástupcovia oboch zväzov, SMZ (Slovenský mliekarenský zväz) a SZPM (Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka) pod hlavičkou Mliečneho fondu, do ktorého spoločne prispievajú s cieľom podporovať a zvyšovať spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov, ale aj prinášať verejnosti informácie o výrobe a spracovaní mlieka.
(tasr)