V nižšie položených regiónoch Slovenska je už tohtoročná žatva v plnom prúde. V uplynulý utorok sa o tom presvedčila aj ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná a predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.
BRATISLAVA. Ministerka pôdohospodárstva a predseda SPPK podnikli tradičný žatevný výjazd. Jeho cieľom bolo tentoraz PD Hlohovec, kde sa oboznámili so stavom žatevných prác nielen v tomto konkrétnom podniku, ale reč bola aj o žatve v ostatných regiónoch Slovenska.
Ministerka G. Matečná v tejto súvislosti podotkla, že „tohtoročné priemerné úrody husto siatych obilnín na Slovensku by mali byť o čosi vyššie ako vlani“.
Vo vystúpení pred novinármi priamo na žatevnom poli ministerka upozornila na to, že poľnohospodári na Slovensku budú musieť promptnejšie reagovať na prebiehajúc klimatické zmeny. Rozmenené na drobné to okrem iného znamená lepšie hospodáriť s vodou, uprednostňovať menšie lány polí a do nich citlivo umiestňovať aj zelené pásy a remízky. A lepšie sa treba starať aj o pôdu, ktorej v ostatných rokoch chýba poriadna výživa, pričom ministerka menovite spomenula absentujúce vápnenie pôdy.
Na jej slová nadviazal predseda SPPK Emil Macho, keď súhlasil s tým, že na našich poliach treba realizovať opatrenia, ktoré by pomohli zadržiavať vodu v krajine. Zároveň však dodal, že naši poľnohospodári musia cítiť aj podporu „zhora“, lebo do dnešného dňa nemajú na otvorenom európskom trhu rovnaké podmienky.
Prvé kombajny však vyšli do žatevných polí v tomto roku už koncom júna. Vtedy začali kosiť ozimný jačmeň poľnohospodári v a.s. Agrocoop Imeľ v okrese Komárno.
Kormidelník tohto podniku a bývalý podpredseda SPPK Alexander Pastorek v tom čase odhadoval, že úroda ozimného jačmeňa v ich podniku bude vcelku sľubná, lebo ho zberali z plôch, na ktoré im viac napršalo. Zároveň upozornil na značné dokonca aj vnútroregionálne rozdiely v atmosférických zrážkach.
Na Petra a Pavla začali so žatvou aj poľnohospodári na východe republiky. Úroda ozimného jačmeňa z prvých pokosených hektárov pri obci Čerhov, ktoré obhospodaruje podnik Agrozoran, s.r.o., Michaľany, sa ukazovala o čosi slabšia ako bola vlani, a oscilovala medzi 5,2 až 6,4 tonami z hektára.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)