Roľnícke družstvo podielnikov (RDP) Most pri Bratislave funguje samostatne od roku 1992. V tesnej blízkosti hlavného mesta Slovenska hospodári na 1 290 hektároch pôdy, ktorá je domovom pre vyše 600-hlavové stádo holsteinskeho dobytka, ale aj dojčiacich kráv bez trhovej produkcie mlieka plemena charolais.
MOST PRI BRATISLAVE. „Naša rastlinná výroba je nastavená tak, aby dokázala vyprodukovať dostatočný zisk a kompenzovať prípadné straty v živočíšnej výrobe. Hlavnou trhovou plodinou je tvrdá pšenica Triticum durum, ktorú pestujeme aj ako osivo. Dorábame repku ozimnú, slnečnicu i kukuricu na zrno. Temer 40 % z celkovej výmery poľnohospodárskej pôdy však predstavuje štrkovitá pôda, nevhodná na pestovanie tržných plodín, tú preto využívame na dopestúvanie krmovín a tráv pre potreby živočíšnej výroby,“ uviedla v úvode nášho stretnutia Ing. Viera Glasnáková, ktorá je v RDP Most pri Bratislave hlavnou zootechničkou a „pod palcom“ má nielen živočíšnu, ale aj rastlinnú výrobu.
Ročne tu vyrobia približne 3 500 ton siláže, 2 000 ton lucernovej siláže a 400 ton sena. Podľa jej slov však tohoročné sucho spôsobilo 50-percentnú úrodu obilnín, preto lucernu na senáž museli dokúpiť a problémy sú aj so slamou. Avšak aj napriek všetkým problémom, ktoré živočíšnu výrobu sprevádzajú, predseda družstva Ing. Rudolf Horváth, hoci je ekonóm, drží nad živočíšnou výrobou ochrannú ruku, a snaží sa ju „udržať nad vodou“. Podnik aj vďaka tomu patrí k slovenskej chovateľskej špičke.
Viac zaujímavostí o podniku sa dozviete z ROĽNÍCKYCH NOVÍN č. 32.