09.03.2011 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na západe nič nové...

Agrárnu komoru ČR povedie aj ďalšie tri roky Jan Veleba, ktorý je prezidentom tejto samosprávnej organizácie už od roku 2005. Na minulotýždňovom valnom zhromaždení v Olomouci bol jediným kandidátom na tento post a získal 84 percent všetkých hlasov.

Ako Jan Veleba vyhlásil na sneme konajúcom sa uplynulý týždeň v Olomouci, jeho prioritou na nadchádzajúce obdobie je zabezpečiť pre českých roľníkov čo najlepšie podmienky v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, zastaviť krízu v živočíšnej výrobe, vymôcť od vlády aspoň časť národných doplnkových platieb a presvedčiť politikov, aby nezvyšovali daň z potravín z desiatich na dvadsať percent.
Agrárna komora ČR má vyše tritisíc členov, ktorí spolu zamestnávajú viac než stotisíc roľníkov. Členovia komory hospodária na viac než sedemdesiatich percentách poľnohospodárskej pôdy v ČR.

Boľavé miesta

Jan Veleba vo svojom prejave najprv zhodnotil vývoj za predchádzajúce tri roky. Za najväčší problém uplynulého obdobia označil znižovanie živočíšnej produkcie. Ako konštatoval, ešte v roku 1990 sa v ČR chovalo 4,8 milióna ošípaných, v roku 2008 to bolo už len 2,4 milióna kusov a v súčasnosti stavy ošípaných klesli hlboko pod dva milióny. Ďalším boľavým bodom sa ukázala byť produkcia mlieka, ktorá bola podľa Ústavu poľnohospodárskej ekonomiky a informácií hlboko stratová počas celých uplynulých troch rokov.
Aké sú priority Jana Velebu na nasledujúce trojročné funkčné obdobie? „Budeme sa snažiť v spolupráci s ministerstvom poľnohospodárstva dohodnúť čo najlepšie podmienky v spoločnej poľnohospodárskej politike,“ vyhlásil vo svojom prejave. „Razantne sa musíme ohradiť proti hľadaniu zdrojov na dôchodkovú reformu zvýšením DPH u potravín, ktoré by nastalo už tretíkrát po sebe a tentoraz skokovo. Spolu s celosvetovým rastom cien potravín by došlo ku kumulácii s následným cenovým šokom,“ povedal Jan Veleba. „Šlo by o ďalší klinec do rakvy českého poľnohospodárstva,“ dodal, s tým, že dopad opatrenia by sa podľa neho vo veľkej miere preniesol na najslabší článok potravinovej vertikály.
„Veľký dôraz musíme klásť na prijaté opatrenia, ktoré postupne povedú k odstráneniu štrukturálnej krízy českej poľnohospodárskej sústavy. Ide predovšetkým o hlbokú nerovnováhu medzi stále klesajúcimi stavmi dobytka a oviec a rastom plôch trvalých trávnych porastov,“ pokračoval Jan Veleba.
Medzi ďalšie priority komory označil vyvíjanie tlaku na zníženie dovozu agropotravinárskych produktov, združovanie prvovýrobcov pri odbyte i nákupe, spracovanie rastovej koncepcie českého poľnohospodárstva,, či získavanie podpory verejnosti a politickej reprezentácie.
Medzi najviac očakávané vystúpenia patril prejav Ivana Fuksu, českého ministra poľnohospodárstva, ktorý mal roľníkom zvestovať aktuálnu situáciu v oblasti vyplácania národných doplnkových platieb. Česká vláda ešte vlani oznámila, že na tento účel nevyčlení ani korunu, no členovia Agrárnej komory vytrvalo požadujú aspoň polovicu zo 4,8 miliardy českých korún, ktoré by mohli podľa predvstupových zmlúv dostať.

Babka k babce

Poľnohospodári zatiaľ vyčkávali s protestmi a nechávali Ivanovi Fuksovi čas na dodatočné získanie finančných prostriedkov. Ako na sneme oznámil Jan Veleba, svoje požiadavky skresali na 1,4 miliardy českých korún, a ďalšiu miliardu chcú dostať v rámci národných dotačných programov, z ktorých by sa podporili upadajúce komodity, napríklad ošípané či hydina.
Ivan Fuksa oznámil, že ministerstvu sa zatiaľ na dorovnanie priamych platieb podarilo získať 1,3 miliardy korún. „V rámci národných doplatkov najprv zabezpečíme citlivé sektory a súčasne budeme hľadať ďalšie prostriedky. Účet ohľadne národných dotácií však urobíme až na konci roku, a to aj vzhľadom na vývoj štátneho rozpočtu. Sľúbil som, že tu už poviem konkrétne kroky. Ide o náhradu za 900 miliónov korún viazaných prostriedkov, 400 miliónov korún v rámci ďalších úsporných oparení v rezorte Ministerstva poľnohospodárstva ČR, a ďalšie hľadanie prostriedkov bude spočívať v transformačnom procese, ktorý sme začali tento rok vo februári. Dúfam, že budeme pridávať ďalšie a ďalšie peniaze tak, aby sme začiatkom decembra 2011 mali objem, ktorý bude akceptovateľný oboma stranami,“ vyhlásil Ivan Fuksa.

Pomoc živočíšnej výrobe

Český minister poľnohospodárstva okrem toho uviedol, že na pomoc živočíšnej výrobe chystá nové programy a projekty. Ich rozpočet však nešpecifikoval. Okrem toho, česká vláda minulý týždeň pre chovateľov schválila možnosť požičania kŕmneho obilia zo štátnych hmotných rezerv v celkovom objeme tristo tisíc ton, aby sa im nezvyšovali náklady na kŕmne zmesi.
Ivan Fuksa i Jan Veleba ocenili vzájomnú spoluprácu ministerstva a komory, ktorá sa okrem iného prejavila i na zjednotenom stanovisku k návrhu reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ. Aj vďaka dobrým vzťahom v súčasnosti roľníci neplánujú žiadne protesty, hoci suma vyčlenená na národné dotácie ešte stále nedosahuje nimi požadovanú výšku.
„Minister s nami rokuje, minister s nami komunikuje, na rozdiel od jeho predchodcov,“ citovala Jana Velebu televízia ČT 24.
Článok nájdete aj v 10. čísle Roľníckych novín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down