Súčasná „predjarná“ situácia je v celom zemplínskom regióne rovnaká. Medzi poľnohospodármi prevláda neistota a obava pred jarnými vodami, ale aj tým, čo sa udeje po tohtoročnej žatve.
Ružena Peňaková hospodári v katastri obce Bežovce v okrese Sobrance. V rôznych riadiacich funkciách v poľnohospodárstve si odkrútila veľa rokov, no nakoniec sa dala na dráhu súkromne hospodáriaceho roľníka. A rozhodnutie podnikať na vlastnej pôde neoľutovala. Tvrdí, že je to ťažká práca, v ktorej nič nie je isté. Súčasné turbulencie v agrárnom sektore sleduje bez emócií.
„Aktuálnu, nie príliš dobrú situáciu v slovenskom poľnohospodárstve vnímam ako niečo zákonité. Úsporné opatrenia vlády, ktoré boli prijaté v poľnohospodárstve, sa mi nezdajú byť príliš systémové. Zrušenie červenej nafty sa ma určite dotkne. Mám tri staršie traktory, ktoré majú vysokú spotrebu, a jeden kombajn. O nákladoch však budem môcť hovoriť po jarných prácach. Veľa bude záležať na tom, v akom stave budú pozemky po zime,“ hovorí Ružena Peňaková.
Ceny obilia, ktoré sa v ostatnom období zvýšili, ju tešia, ale bola by radšej, keby ešte aj mala obilie, ktoré by za tieto ceny mohla predať. Verí však, že vyššie ceny poľnohospodárskych komodít sa udržia aj po tohtoročnej žatve.
„Oproti minulým rokom som osevné výmery neznížila. Mám 25 hektárov repky, ktorá sa ukazovala dobre, ale v ostatných dňoch - po holomrazoch - sa jej stav mení, porasty hnednú. Na jar plánujem zasiať 100 hektárov pšenice, 25 hektárov slnečnice a 40 hektárov sóje. V tomto roku skúsim zasiať aj kukuricu, ktorú som doposiaľ nepestovala. Predpokladám, že jej cena v druhej polovici roka bude na úrovni, ktorá bude pre pestovateľov akceptovateľná,“ dodáva bežovská podnikateľka na pôde.
Súkromne hospodáriaci roľníci na dolnom Zemplíne sa boria s podobnými problémami. Majú obavy, aby sa neopakovala minuloročná mokrá jar, ktorá by obmedzila ich podnikateľské plány. Na jarné práce sú pripravení, ale plánujú opatrne. Dôvodom sú ceny chémie, osiva, ale aj pohonných hmôt.
„Mám 50 hektárov repky olejnej a ozimnej pšenice. Porast pšenice sa ukazuje dobre, ale repka začína po ostatných mrazoch hnednúť. V novembri som mal v porastoch škodcu a tak odhadujem, že v porastoch repky zaznamenáme minimálne 10-percentné straty. Na jar chcem zasiať 30 hektárov slnečnice a 15 hektárov kukurice. Táto plodina je strategickým zdrojom krmiva pre moju živočíšnu výrobu. Je však veľmi citlivá na prírodné podmienky, ktoré v ostatných rokoch neboli v čase sejby najlepšie. Verím však, že tento rok bude lepší. V tomto roku vypustím jačmeň, pretože na lokalitách, kde som ho chcel zasiať, sú stále zamokrené miesta. Rozhodol som sa tiež modernizovať traktorový park. Hodlám predať tri staršie stroje a kúpiť jeden kvalitný. Do väčších investícií sa však nemôžem pustiť. Ostáva len veriť, že súčasné ceny obilia sa udržia aj po tohtoročnej žatve,“ hovorí Marián Janoško, súkromne hospodáriaci roľník z Nižného Žipova v okrese Trebišov.
Marián Janoško je jeden z mala súkromných roľníkov v regióne, ktorí majú živočíšnu výrobu - chová ošípané. Ako sám priznáva, napriek všetkým ťažkostiam, na Zemplín ošípané vždy patrili i patria a on len pokračuje v tradícii.
„V ostatných mesiacoch ma zaskočili vysoké ceny krmiva, ale aj zahanbujúce ceny ošípaných. Ako tak sa drží len cena odstavčiat. Ak takáto situácia bude pretrvávať aj v budúcom období, uvažujem o rapídnom utlmení chovu ošípaných bez ohľadu na tradíciu,“ dodáva na záver Marián Janoško.
Článok nájdete aj v 10. čísle Roľníckych novín