Vrcholoví predstavitelia agrokomôr krajín Višegrádskej štvorky (V4) sa uplynulý týždeň (21.3.) v Bratislave dohodli, že v Bruseli vznesú požiadavku na predĺženie moratória na nákup poľnohospodárskej pôdy vo svojich krajinách cudzincami až do roku 2020.
"Česká republika je však bohužiaľ zo všetkých štyroch krajín skupiny V4 v otázke nadobúdania poľnohospodárskej pôdy cudzincami najliberálnejšia. U nás je už odpískané, devízový zákon je schválený. U nás už funguje voľný predaj pôdy," uviedol pre TASR viceprezident Agrárnej komory ČR Jindřich Šnejdrla.
Aj v porovnaní s podmienkami nadobúdania poľnohospodárskej pôdy na Slovensku je podľa neho predaj pôdy v ČR liberálnejší. "U nás je už rok a pol možné, aby vlastnícke práva k pôde mohla nadobúdať cudzia osoba. Pre nás teda požiadavka do Bruselu na predĺženie moratória už nemá praktický význam. Maďari a Poliaci sú však v tejto otázke oveľa konzervatívnejší. A je to dobre, pretože kto vlastní pôdu, vlastní krajinu. A kto ju nevlastní, tak ju nemá," poznamenal Šnejdrla.
"Predaje pôdy cudzincom u nás však ešte nedosiahli také obludné rozmery, ako som počul od predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milana Semančíka o tom, čo sa deje najmä v južných častiach Slovenska. To u nás stále ešte nie je. U nás je najväčší problém na západe ČR, kde sa stretávame s Nemeckom. Tam Nemci skutočne vo veľkom skupujú pôdu, pretože majú oveľa väčšie investičné možnosti. S tým nemôže český poľnohospodár bohužiaľ súťažiť. Ďalej od nemeckých hraníc fenomén vykupovania pôdy postupne upadá a vo vnútrozemí sa zahraničný kapitál prakticky na nákup pôdy ešte nesústreďuje," dodal.
(tasr)