Čerešňa je ovocný strom z čeľade ružovitých. „Podľa nálezov kôstok konzumoval človek drobné plody divo rastúcej čerešne vtáčej, tzv. vtáčnice, vrabčiarky, vraj už v neolite,“ prezradil krupinský historik Miroslav Lukáč. Podľa neho sa k nám šľachtené čerešne i višne rozšírili z územia Rímskej ríše.
KRUPINA. Čerešňa i višňa sa dodnes pestujú kvôli ich dužinatým plodom. Konzumujú sa čerstvé alebo spracované v zaváraninách, sirupoch i v destilátoch. Odvar zo stopiek plodov čerešní a višní sa v ľudovej medicíne používal ako močopudný prostriedok a tiež proti hnačke.
Na strednom Slovensku slúžili konáriky čerešne pri ľúbostných veštbách. Konárik, ktorý bol odlomený na Ondreja a zastoknutý bol v piesku alebo v hrachu, dievča deň čo deň polievalo vodou, ktorú prinášalo v ústach. Ak do Vianoc rozkvitol, malo sa dievča v nasledujúcom roku vydať.
V prvej polovici 20. storočia bol predaj plodov čerešní pre obyvateľov Krupiny a jej okolia dôležitým zdrojom príjmov, pričom ich predávali aj mimo Krupiny. Časť úrody bola určená aj na domáci konzum alebo na spracovanie v pálenici.
Pri veľkej úrode tamojší ľudia často venovali viac pozornosti zberu čerešní ako žatve. Kultivary Krupinská Dudečka a Čelovská čerešňa dodávali aj do Budapešti, ba letecky až do Anglicka.
V roku 1935 dalo mesto v miestnych lokalitách Papuľka, Stávka a Šumina spolu vysadiť 1 594 ovocných stromčekov.
„V osemnástom storočí bola táto časť zalesnená a na mape bol pozemok v tvare papule... Alebo názov tejto lokality možno vznikol podľa čarodejnice známej ako Anča Papuľka, ktorú v roku 1744 obvinili z čarodejníctva, avšak našťastie ju neupálili,“ povedal historik mesta Miroslav Lukáč.
Čerešňový sad Papuľka je vlastníctvom mesta Krupina. Každý Krupinčan si tam môže pre seba naoberať najviac desať kilogramov na osobu. No tých čerešňových stromov je veru málo.
Centrum environmentálnej a etickej výchovy (CEEV) Živica v spolupráci s Nadáciou TESCO realizujú projekt Jedlé ostrovy 2024. Cieľom je obnoviť ovocné sady a podporiť tradičné ovocinárstvo aj v hontianskom regióne. Výsadba nových ovocných stromov v lokalite Papuľka nadväzuje na bohatú históriu krupinského ovocinárstva a má za cieľ zachovať pôvodný sad aj pre ďalšie generácie.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)