27.01.2015 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Náhle odumieranie marhuľových stromov

Toto nepríjemné poškodenie marhúľ, broskýň a niekedy aj ostatných kôstkovín spôsobuje huba Leucostoma cincta. Je rozšírená vo všetkých oblastiach pestovania. Niekedy sa toto ochorenie nazýva aj apoplexia.

Huba napáda iba kôru. Podmienkou infekcie sú väčšie zhluky mŕtvych buniek odumretých vplyvom mrazu, mechanickým poškodením a podobne. V takýchto bunkách sa huba môže zachytiť. Keď sa dostatočne rozrastie v odumretých bunkách, preniká aj do zdravej kôry. Následkom chorobných procesov, prebiehajúcich v ešte živej kôre, je vylučovanie gleja. Glej býva zo začiatku číry, neskôr nadobúda žlté až hnedé sfarbenie, pričom pomaly tuhne. Napadnutá kôra postupne odumiera, pričom niekedy sa objavujú až rakovinové rany.

Huba ľahko preniká do odumretých buniek kôry v období vegetačného pokoja, približne od novembra do januára až februára. Len čo začne na jar prúdiť miazga, strom sa stáva veľmi odolným a huba takmer nemá možnosť preniknúť. Preto je veľmi nebezpečné rezať marhule a broskyne v období hlbokého zimného pokoja, pretože sa tým vytvárajú priaznivé podmienky pre infekciu. Bežným vstupným miestom infekcie sú aj čapíky, ktoré zostali na konároch po nesprávnom reze. Zárodky infekcie možno nájsť v priebehu zimy na výhonkoch, keď začne odumierať kôra okolo jednotlivých očiek. Veľmi skoro sa na tejto kôre objavia čierne šošovkovité plodničky vyrastajúce spod kôry. Infekcia sa môže šíriť askospórami aj konídiami.
Ak prenikne infekcia do zdravej kôry, veľmi záleží na individuálnej kondícii stromu, ako rýchlo bude odumieranie kôry a postup glejotoku pokračovať. Pokiaľ podhubie neprerastie v mieste infekcie celým obvodom konára, konár vegetuje. Akonáhle je poškodený celý obvod, nastáva porážkovité vädnutie a uschnutie všetkých častí konára nad miestom infekcie.

Základom preventívnej ochrany je správny termín rezu ostrým náradím. Kôstkoviny sa všeobecne majú rezať čo najskôr po zbere plodov. Rany po reze musia byť hladké, pretože aj kúsky kúry pri zlom reze môžu slúžiť ako vstupné miesta infekcie. Už vytvorené glejotokové rany treba vyrezať až po zdravé drevo, podobne zaschnuté čapíky treba odrezať, ak je to možné, na najbližšie nižšie položené zdravé vetvenie. Najvhodnejším termínom na takýto zásah je obdobie marca až mája, kedy je najmenšie nebezpečenstvo infekcií a rany sa rýchlo hoja. Všetky otvorené rezné rany sa odporúča zatrieť štepárskym voskom, bielou latexovou farbou alebo prípravkami Arbosan Smola, Dendrosan-balzam alebo Primax - štepársky vosk.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - OOR

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Komentáře k článku

  1. Michal Javorský, Repašského 18, 841 02 Bratislava, č. t. 0239 671576 píše:

    Vážený pán Ing. Barok,

    obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Mám 18 ročnú marhuľu, na ktorej som zistil zvláštnu chorobu. Po zlom odrezaní konára - do kmeňa zatekalo a objavila sa na kmeni rôzna chrobač. Po odstránení kôri na kmeni som zistil veľkú ranu dĺžky cca 80 cm, šírky od 5 do 12 cm. Ranu som ošetril - odstránil som spráchnivelé drevo a ranu som vyčistil oceľovým kartáčom. Potom som ranu vydenzifikoval. Teraz je rana otvorená a neviem čo mám ďalej robiť. Ide zima a bojím sa, že strom zmrzne. Niekde som videl, že kmeň stromu na zimu obviazali, aby zabránili zamrznutiu.

    Prosím Vás pekne, ak máte skúsennosti s touto chorobou, pošlite mi Váš názor čo mám robiť ďalej.

    S úctou

    Michal Javorský

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down