Najdôležitejší výstup z diskusie: štátna pomoc zostane zachovaná

Najdôležitejší výstup z diskusie Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, predsedu vlády SR Roberta Fica a ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richarda Takáča je taký, že sa zachová inštitút štátnych pomocí pre agropotravinárstvo minimálne vo výške 60 miliónov eur.

Štátne pomoci v agropotravinárstve majú byť automatickou položkou každoročného štátneho rozpočtu v takom objeme, aby mohli plniť funkciu dodatočných podpôr pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov. Dlhodobý cieľ Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory tak môže byť realitou.

Počas diskusie s predsedom vlády SR Robertom Ficom a s ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richardom Takáčom, ktorá sa uskutočnila 25. októbra tohto roku, dostala najväčšia agropotravinárska samospráva na Slovensku oficiálny prísľub premiéra, že štátne pomoci sa v najbližších rokoch nebudú škrtať. Zachovajú sa v objeme, v akom boli stanovené pre rok 2024 a v akom budú aj pre rok 2025 – teda minimálne vo výške 60 miliónov eur.

Pracovať, a nie protestovať

„Pevne veríme, že agropotravinársky sektor sa v budúcnosti naozaj dostane na inú úroveň. Sme veľmi radi, že sme dnes dostali prísľub ohľadne štátnych pomocí. Nie je to len o tom, že je tu zelená nafta, preplácanie časti ročného poistného či príspevok na odvoz a likvidáciu kadáverov. Sú to bežné schémy štátnych pomocí, ktoré sú absolútnym štandardom aj v okolitých krajinách. Dobre si pamätáme na začiatok tohto roka, keď nemeckých poľnohospodárov vyhnal do ulíc zámer tamojšej vlády zrušiť zelenú naftu. My si niečo podobné absolútne nemôžeme dovoliť. Chceme byť v maštaliach, na poli, a nie na uliciach. Preto vítame tento ústretový krok, na základe ktorého si naši poľnohospodári budú jednoduchším spôsobom robiť finančné plány a na základe ktorého môžu rátať s týmito peniazmi aj v budúcnosti,“ uviedol predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Andrej Gajdoš počas tlačovej besedy, ktorá nasledovala po skončení rokovania.

Podľa prvého podpredsedu SPPK Emila Macha bude dôležité myslieť aj na štátnu pomoc pre potravinársky spracovateľský priemysel: „Potravinári sú tí, ktorí od leta už nemajú možnosť znižovať si náklady na cenu práce svojich zamestnancov. Práve preto je dôležité pripraviť alternatívny spôsob pre všetky potravinárske podniky na Slovensku, vďaka ktorému budú môcť aj oni znížiť časť vysokých nákladov,“ uviedol na stretnutí Emil Macho.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down