22.02.2022 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Najvýznamnejšie choroby repky a ochrana proti nim

„Verticíliové vädnutie patrí k najškodlivejším chorobám repky v podmienkach Slovenska. Ochorenie je nebezpečnejšie najmä v suchých rokoch, keď sú rastliny stresované nedostatkom vody. Významnú úlohu vo výskyte tohto ochorenia môžu zohrávať aj poveternostné podmienky v priebehu zimy, keď hlavne počas miernych zím dokáže patogén neprerušene prerastať do rastlín a spôsobiť väčšie škody.“

Uviedol doc. Ing. Peter Bokor, PhD., zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre počas odborného sympózia spoločnosti Corteva Agriscience, ktoré sa uskutočnilo on-line formou 12. januára 2022. Vo svojom vystúpení sa zameral na najvýznamnejšie choroby repky na Slovensku, ktorými sú biela hniloba, verticíliové vädnutie a fómová hniloba.

Verticíliové vädnutie repky

„V oblasti juhozápadného Slovenska býva výskyt verticíliového vädnutia v porastoch repky v priemere 40 - 50 percent a vyšší výskyt tohto ochorenia bol v minulých rokoch zaznamenávaný hlavne v severnej časti Slovenska i na východnom Slovensku,“ zhodnotil situáciu s ochorením P. Bokor. Poukázal, že prvé symptómy verticíliového vädnutia sa na rastlinách repky zväčša objavujú až v období dozrievania. Na starších listoch polovica zožltne a polovica ostane zelená, neskôr sa celé listy sfarbia do svetlo-hneda a postupne usychajú. Charakteristickým symptómom sú svetlohnedé pruhy na stonke a sivočierne sfarbenie stonky na priereze. Spodná časť stonky je hranatá a korene sú tmavosivé až čierne, z dôvodu nadmernej produkcie mikrosklerócií. Pokožka na stonke odlupuje v tenkých pásikoch. Na hlavných koreňoch rastlín sú viditeľné sivé až modročierne prúžky. Vedľajšie korene často odumierajú. Kvôli odumretiu množstva koreňov sa napadnuté rastliny dajú ľahko vytiahnuť z pôdy. Na ochranu proti verticíliovému vädnutiu nie sú registrované žiadne fungicídne prípravky. Fungicídna účinnosť proti verticíliu bola zistená pri účinných látkach prochloraz thiophanate-methyl, ktorých registrácia v minulom roku skončila. 

„Fungicídy aplikované na jeseň a na začiatku kvitnutia (na ochranu repky ozimnej proti bielej hnilobe) čiastočne znižujú v porastoch výskyt rastlín so symptómami verticíliového vädnutia,“ uviedol P. Bokor a predstavil výsledky poloprevádzkových pokusov založených na lokalitách Hul, resp. Liptovský Mikuláš, v ktorých bol preukázaný priaznivý vplyv fungicídov aplikovaných na začiatku kvitnutia na zdravotný stav repky a nižší výskyt verticíliového vädnutia.

Ďalšie možnosti ochrany

Pre eliminovanie výskytu ochorenia P. Bokor pestovateľom odporúča ochranu porastov repky proti škodcom, či už na jeseň proti kvetárke kapustovej, ktorej larvy poškodzujú korene - sú to vstupné brány pre rôzne patogény vrátane verticília. Taktiež je dôležitá ochrana proti škodcom na jar - hlavne proti stonkovým krytonosom.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down