Českí chovatelia sa majú čím pochváliť. Ukázala to Národná výstava hospodárskych zvierat a poľnohospodárskej techniky v Brne, ktorá 23. až 26. júna predstavila poľnohospodárstvo ako moderný a perspektívvny odbor s dobrými výsledkami. O kvalite českej produkcie svedčil aj záujem zahraničných partnerov, ktorí ocenili kvalitu chovov a prišli rokovať o kúpe plemenného dobytka.
V porovnaní s brnenskou premiérou národnej výstavy v roku 2009 sa výrazne rozrástla chovateľská časť. Na ploche približne 14-tisíc metrov štvorcových sa predstavilo 230 chovateľov a na výstavu bolo privezených rekordných 776 zvierat – mäsový dobytok, holsteinsky dobytok, český strakatý dobytok, ošípané, ovce, kozy a kone.
Takmer polovicu zvierat tvoril dobytok, ktorého vysokú chovateľskú úroveň potvrdili najmä národné šampionáty mäsového a holsteinskeho dobytka. Samostatné prehliadky sa venovali českému strakatému dobytku, plemenným baranom a capom, predvádzaniu ošípaných a hodnoteniu koní. V komerčnej časti výstavy sa prezentovalo 180 vystavovateľov techniky, technológií, produktov i služieb pre poľnohospodárstvo. Národná výstava oslovila nielen odbornú, ale aj laickú verejnosť. Prebiehali tu obchodné schôdzky i odborné prezentácie, praktické ukážky chovateľských činností, farmárske trhy i zábavný sprievodný program s westernovým rančom. Výstava vzbudila značný záujem aj u zahraničných odborníkov, ktorí prišli zo 16 krajín. Najviac sa ich zaregistrovalo zo Slovenska, Litvy a Poľska.
Zlato pre najlepších
Na slávnostnom zahájení výstavy boli najlepším exponátom udelené tri Zlaté medaily. O ich výbere rozhodla odborná hodnotiteľská komisia pod vedením doc. Adolfa Rybku, vedúceho Katedry poľnohospodárskych strojov, Technickej fakulty Českej zemědělskej univerzity v Prahe.
Ocenenie získali extrudér FE 100 Clever spoločnosti FARMET (nízkoenergetické zariadenie, ktoré prináša maximálne zhodnotenie krmiva), krmovinová odroda trávy FESTULOLIUM-HOSTÝN spoločnosti DLF Trifolium (vysoko výkonná odroda krížencov mätonohu mnohokvetého a kostravy lúčnej, s možnosťou využitia 4 roky) a dlátový kyprič TRIOLENT TX 300 N, ktorý vyrába FARMET (multifunkčný kyprič umožňujúci veľký rozsah hĺbky spracovania pôdy).
Zlatú medailu mediálneho partnera – časopisu Zemědělský týdeník - získal ocenený exponát - extrudér FE 100 Clever. Redakcia ocenila najmä zvýšenie kvality pri výrobe krmív v menších poľnohospodárskych prevádzkach. Vďaka extrudéru možno vyrobiť odpovedajúce množstvo kvalitného krmiva a predísť tak jeho možnému znehodnocovaniu pri dlhodobom skladovaní.
Mäsový dobytok
Na brnenskom výstavisku sa predviedlo 231 predstaviteľov mäsového dobytka 21 plemien. Okrem tradičných mäsových plemien sa tu predstavila i skupina „exotov“, ako napríklad texas longhorn, wagyu či bazadaise.
Ako uviedol Kamil Malát, riaditeľ Českého zväzu chovateľov mäsového dobytka, medzi najrozšírenejšie plemeno mäsového dobytka v ČR patrí jednoznačne charolais; v plemennej knihe je zapísaných asi 6-tisíc kráv. Najmladšie plemená v Čechách sú shorthorn, texas longhorn, parthenaise a aubrac, ktoré boli oficiálne uznané len vlani na jeseň.
Okrem šampiónov a národných víťazov jednotlivých plemien sa volili i najlepší medzi členmi Junior Teamu. Zväz tým chcel dať verejnosti signál, že poľnohospodárstvo v ČR má budúcnosť, že i v tomto odvetví pôsobí generácia mladých ľudí, ktorí chcú farmáriť. Medzi chovateľov mäsového dobytka zamieril i titul Miss sympatia, ktorý získala jalovica charolais z chovu Libora Konvalinku. Prezentovali sa i zahraniční chovatelia z Litvy, Estónska, Francúzska, Írska, Veľkej Británie, Dánska, Belgicka, Holandska, Nemecka, Slovenska či Rakúska.
Taktiež sa konala súťažná prehliadka českého strakatého dobytka. Hodnotenia predvádzaných plemenníc sa ujal bonitér Matúš Kohút zo Zväzu chovateľov slovenského strakatého dobytka. Na najvyššom stupienku stála dcéra Altaie z Určic; titul za najlepšie vemeno putoval do Nekoře za dcéru Romtella, ktorá bola podľa rozhodcu aj najlepšie predvádzanou strakatou kravou.
Holsteinsky šampionát
Národného holsteinskeho šampionátu sa zúčastnilo 71 jedincov holsteinskeho dobytka – mladších a starších jalovíc, prvôstok a starších kráv, ktoré hodnotil Roman Januszewski, hlavný bonitér Poľskej federácie chovateľov dobytka a producentov mlieka. Ten určil najlepšie plemennice v každej skupine, kravu s najlepším vemenom a šampiónku výstavy.
V kategórii mladších jalovíc bodovali chovatelia z Genoservis-zemědělství, farmy Skalička a Dobrosevu, a. s. Dobronín. Z titulu najlepšia jalovica sa tešili v chove Zeras, Radostín nad Oslavou – ocenená jalovica (2009) má dobré predpoklady stať sa kvalitnou dojnicou - jej matka mala na prvej laktácii úžitkovosť 12 662 kg mlieka, 3,64 % tuku a 3,57 % biekovín. Medzi prvôstkami zaujala impozantná „redka“ z Dobrosevu Dobronín (2008) a černostrakatá Tamařev (2008) z farmy Rolnička Lipanovice. Táto prvôstka sa otelila 5. februára 2011 a jej aktuálny nádoj bol 35,2 kg. Poľský bonitér vyzdvihol jej predpoklady pre vysokú mliečnosť, dobré utváranie ceckov a kapacitu vemena. Mezi plemennými kravami na druhej a ďalšej laktácii sa vyhlasoval titul šampiónky a rezervnej šampiónky výstavy.
Ako najharmonickejšie zviera s vynikajúcim mliečnym charakterom a rozmiestnením strukov, teda za šampiónku výstavy, označil bonitér kravu (2007) z farmy Skalička. Na prvej laktácii dosiahla úžitkovosť 11 896 kg, s priemerným obsahom tuku 3,14 % a obsahom bielkovín 2,98 %. Dojnica získala tiež ocenenie za najlepšie vemeno. Titul rezervná šampiónka Národnej výstavy hospodárskych zvierat 2011 putoval do Dobronína.
Viac o Národnej výstave hospodárskych zvierat v Brne sa môžete dočítať v Roľníckych novinách č. 27.