06.02.2024 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Naše včelárstvo stojí na veľmi tenkom ľade...

V predošlom čísle Roľníckych novín sme uverejnili časť rozhovoru s profesionálnym včelárom - Ing. Tiborom Jókayom zo Želiezoviec na tému Slovenské včelárstvo dnešných dní. V interview pokračujeme ďalej.

rn hovorili

Do slovenského včelárstva sa ročne dostáva okolo štyroch miliónov eur v rámci Národného programu slovenského včelárstva a príspevku za opeľovaciu činnosť. Do akej miery tieto prostriedky, v posledných 10 rokoch, prispeli k rastu a životaschopnosti odboru?
„Na pohľad je to slušná suma. Avšak, keď ju rozoberieme na drobné, tak ako sa tieto prostriedky rozdrobia na mnohé nezmyselné aktivity, ktoré vôbec nenapomáhajú rozvoju a udržaniu životaschopnosti odboru, to pri 300- až 350-tisícich včelstvách vychádza na včelstvo 50 eur. Tieto prostriedky dostáva včelár, a do včelstiev sa nemusia dostať. Dotačné tituly Národného programu podpory včelárstva sú stavané viac na voľnočasové aktivity s včelstvami, bez ujasnenia, kam takéto zahrávanie sa v dnešnej napätej zdravotnej situácii vo včelstvách môže vyústiť.
Národný program podpory včelárstva je všeobecne málo profesijne orientovaný. Veľa peňazí sa vyhadzuje von oknom, za čo nás naši nasledovníci v budúcnosti nepochvália. Je to univerzálny model vo všetkých krajinách EÚ financovaných z tohto programu. Podporné prostriedky národných programov idú na počet včelstiev v krajine, vlády ich doplnia druhou polovicou z národných rozpočtov. Väčšina včelárov - farmárov z krajín EÚ preto o tieto prostriedky nejaví záujem, čerpajú skôr z bohatších programov.
Pri posudzovaní faktov podpornej politiky EÚ pre poľnohospodárstvo však narážame na nepomer napríklad v podpore obilninárstva a včelárstva. Vie sa o vysokej pridanej hodnote včiel pri udržiavaní biodiverzity, produkcii ovocia, prečo potom včelári dostávajú iba „omrvinky“ v porovnaní s obilninármi? Európska medová lobby (neviem, prečo sa nazýva lobby, keď ide o úplatky?) sústredená okolo obchodníkov s medom v Hamburgu, Rotterdame - najväčších námorných prekladiskách dovezených medov, ale najmä v Bruseli, kde sa tvorí legislatíva pre ich záujmy, nemajú záujem, aby EÚ produkovala dostatok vlastného medu...

Rozhovor je uverejnený v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 6.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down