24.09.2024 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Naším cieľom je prosperujúci vidiek a silný štát

Vidiecka turistika je v európskom priestore významným faktorom ekonomického, hospodárskeho a kultúrneho rozvoja regiónov. Slovensko má historické, prírodné, kultúrne a aj ľudské predpoklady pre rozvoj vidieckej turistiky. Slovenský zväz vidieckej turistiky a agroturistiky (SZVTA) uskutočnil v letných mesiacoch 2024 prieskum súčasného stavu vidieckej turistiky na Slovensku. Zúčastnil sa na ňom aj Ing. FRANTIŠEK MACH, čestný predseda SZVTA, ktorého sme požiadali o rozhovor.

rn rozhovor

V ktorých regiónoch, obciach a ubytovacích zariadeniach vidieckej turistiky a agroturistiky ste prieskum uskutočnili?

„Počas prieskumu sme navštívili viaceré zariadenia  na Spiši; pri Levoči biofarmu Odorica pani Zuzany Homolovej, agroturistický areál pána Františka Hadušovského v Žehre, ubytovacie zariadenie pána Štefana Sýkoru v Spišskom Podhradí a Autocamping pána Ernesta Rusnáka v Levoči. Na Orave sme prieskum vykonali v ubytovacom zariadení Zelený dom Ing. Dariny Tomajkovej vo Vitanovej, v obci Zuberec v ubytovacom zariadení Ing. Júliusa Hudeca a Ing. Michala Borsíka, majiteľa penziónu U Michala. V poľnohospodárskom  družstve Agrovex v Novoti sme hovorili s priekopníkom agroturistiky na Orave Ing. Jozefom Kondelom. Okrem uvedených subjektov sme rokovali v Pribyline s Miroslavom Bolvanským – penzión Tempo Tatry, na kopaniciach v Podkylave s Ing. Vojtechom Tĺčikom - penzión Adam v Podkylave, a so Štefanom Pírim z Park hotela v Hokovciach pri Dudinciach. V obci Veľké Teriakovce sme rokovali na Salaši pod Maginhradom s MVDr. Patrikom Keľom a s exministrom pôdohospodárstva Zsoltom Simonom. V priebehu prieskumu sme navštívili mesto Zakopané v Poľsku, obec - skanzen Vlkolínec pri Ružomberku, obec Pribylinu, Čičmany a Podhájsku.“

Ako hodnotíte poznatky, ktoré ste získali v rámci prieskumu?

„V nadväznosti na pandémiu Covid-19, energetickú a potravinovú krízu a vojnu na Ukrajine sa vidiecka turistika nachádza v útlme a ešte nedosahuje úroveň spred pandémie. Podľa názoru respondentov ceny ubytovacích, stravovacích a doplnkových služieb sú na Slovensku vysoké a nastal pokles domácich i zahraničných návštevníkov na slovenskom vidieku. Turisti uprednostňujú zahraničné pobyty pri mori a naši turisti míňajú peniaze v zahraničí. Stretli sme sa s kritikou, že náš štát dotuje leteckú dopravu, čo znevýhodňuje domáci cestovný ruch. Zo slovenského vidieka sa vytratila klientela z Čiech, Maďarska a Poľska, a blízke zahraničie uprednostňuje pobyty v poľských Tatrách, kde sú nižšie ceny ako na Slovensku. Napríklad stredisko Zakopané obsadili turisti z arabského sveta. Jedným z obmedzujúcich faktorov je aj vývoj kurzu eura oproti menám okolitých štátov. Na Orave sme vo vidieckych penziónoch zaznamenali ceny za ubytovanie s polpenziou od 35 eur do 55 eur. Chýba medzirezortná spolupráca zameraná na podporu rozvoja slovenského vidieka.“

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down