Celoslovenských dní poľa sa tradične zúčastňuje akciová spoločnosť Duslo Šaľa – ktorá na Slovensku patrí k najvýznamnejším spoločnostiam chemického priemyslu. Počas svojej histórie sa vyprofilovala na výrobcu hnojív európskeho významu a globálneho dodávateľa gumárskych chemikálií.
O produktoch spoločnosti Duslo Šala určených pre poľnohospodársku prvovýrobu sme sa počas individuálne prehliadky expozície spoločnosti na výstavisku CDP v Dvoroch nad Žitavou porozprávali s jej zástupcom Ing. Vladimírom Bartošom.
Aký význam majú pre vašu spoločnosť Celoslovenské dni poľa?
V. Bartoš: Celoslovenské dni poľa sú jednou z mála možností ako v rámci Slovenska ešte viac zviditeľniť našu spoločnosť Duslo Šaľa medzi odbornou a laickou verejnosťou. Duslo je a verím, že ešte aj dlho bude jedným z najväčších výrobcov minerálnych hnojív v regióne stredne Európy. Našou absolútnou prioritou je prinášať na trh moderné, vysokokvalitné hnojivá za neustálej modernizácie a ekologizácie výrobných procesov.
Práve v tomto roku sme plánovali spoločnú prezentáciu a s našimi distribučnými spoločnosťami – AGP Trnava, ACHP Levice a Tajba Čaňa s cieľom čo najviac sa priblížiť ako po odbornej tak aj po obchodnej stránke prvovýrobcom.
Čo konkrétne ponúkate poľnohospodárom – prvovýrobcom?
V. Bartoš: Ako som už spomínal, prioritou Dusla je predovšetkým kvalita dodávaných minerálnych hnojív a aj preto sa skoro výlučne orientujeme na výrobu hnojív založených na báze dusičnanu amónneho, kde máme viac ako 60 ročnú tradíciu. Prechod na tieto typy hnojív je aktuálnym celoeurópskym trendom. Močovina a hnojivá na jej báze sa po aplikácii na pôdu rozkladá a veľká časť dusíka vo forme NOx uniká do ovzdušia, kde sa podieľa na klimatických zmenách badateľných na celom svete. Myslím si, že je potrebné, aby si aj prvovýrobcovia uvedomili, že aj oni zmenou systému hnojenia môžu čiastočne prispieť k zmierneniu týchto dopadov.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.