29.09.2017 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

„Našou prioritou je výroba kravského mlieka“

Obec Turňa nad Bodvou leží v západnej časti Košickej kotliny. Južná časť chotára má rovinný, až pahorkatý charakter. V kotline sú nivné a lužné pôdy, vyššie oglejené, na náplavových kužeľoch hnedozeme a rendziny, ktoré sú aj na planinách a ich svahoch. Okoliu dominuje malebná zrúcanina Turnianskeho hradu nachádzajúca sa na krasovom kopci v nadmorskej výške 375 metrov.

V týchto podmienkach hospodári AGRODRUŽSTVO TURŇA, ktorého vznik, zameranie a činnosti nám priblížil Ing. Zoltán Kovács, vedúci úseku živočíšnej výroby: „Vznikli sme oddelením od PD Nová Bodva v roku 2009. Od vtedy fungujeme formou družstva, v ktorom sme deviati vlastníci.“

Hlavné stredisko poľnohospodárskeho družstva je v Turni nad Bodvou, ku ktorému prináležia štyri hospodárske dvory. „V obci Háj máme stredisko výkrmu brojlerových kurčiat, v Dvorníkoch máme sústredený výkrm býkov, v Zádieli odchovňu jalovíc a mäsového dobytka. Farmu vo Včelároch momentálne nevyužívame, počas leta je určená pre jalovice,“ uviedol Z. Kovács a dodal: „Hospodárime zhruba na 2 200 hektárov poľnohospodárskej pôdy, z toho na 1 000 hektároch sú trávne porasty, ostatné je orná pôda.“

Výroba mlieka prioritou

„Našou prioritou je výroba mlieka s cieľom mať čo najvyššiu produkciu. Momentálne máme 320 dojníc, avšak kapacita ustajnenia a dojárne je nastavená na 340 dojníc,“ uviedol k hlavnej činnosti družstva. Denná produkcia mlieka je okolo 7 000 litrov. Stádo tvorí z dvoch tretín plemeno simentalskeho dobytka, ostatok je zmes holštajnského dobytka, red-holšteinu a montbeliardu.

Čo sa týka chovu mäsového dobytka, aktuálne majú 120 kráv. V odchovni je 40 jalovíc, ktoré si nechávajú na doplnenie stáda. Do budúcnosti plánujú zvýšiť počet kráv najmenej na 200 až 250.

V tomto roku investovali do plemenného materiálu a z Maďarska kúpili 12 jalovíc mäsového plemena charolais. „Chceme získať štatút šľachtiteľského chovu s cieľom odchovať plemenné býky a kravy,“ ozrejmil plány Z. Kovács.

Na hospodárskom dvore v Zádieli majú odchovňu jalovíc, kde ich je aktuálne 250. Rovnaký počet zvierat je aj v odchovni býkov, zložené z plemien charolais a simental. Z hľadiska organizácie sú rozdelené do hmotnostných aj vekových kategórií. „Základ stáda mäsového dobytka sme zakúpili ešte pred desiatimi rokmi z Maďarska a časť aj zo Slovenska z okolia Trebišova,“ dodal k uvedenému.

Rozhodujú ceny

V minulom roku export mäsového dobytka z EÚ do Turecka priam raketovo vystrelil a záujem tamojších obchodníkov sa obrátil aj na slovenských chovateľov. „Do Turecka sme vlani predali polovicu všetkých zvierat a teľatá s hmotnosťou do 300 kg sme speňažili všetky. S tým je ale spojený výpadok jednej generácie dobytka,“ uviedol Z. Kovács a dodal: „Napriek tomu sa nám to oplatilo - za býčkov s priemernou hmotnosťou 290 kg, sme dostali 1 160 euro, t. j. 4 eurá za jeden kg živej hmotnosti.“

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down