22.05.2017 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Našu „malosť“ sa snažme využiť vo vlastný prospech

Prečo si myslíte, že budúce generácie budú preferovať potraviny, vyrobené naturálnym spôsobom? Na túto a ďalšie otázky vo voľnom pokračovaní rozhovoru, ktorý sme začali v Roľníckych novinách zo dňa 3. mája tohto roku, aj dnes odpovedá MARIAN UHRÍK, predseda Predstavenstva Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností (ZVKS a OS).

„Poviem to trochu odľahčene. Čím viac sme technicky schopní analyzovať rizikové skupiny látok chemického pôvodu v potravinách, tým priamo úmerne stúpa úroveň a riziko ich zdravotnej nezávadnosti. Obrazne povedané, denne sme konfrontovaní s rôznymi štúdiami, ktoré na základe dokonalých analýz zisťujú a uvádzajú informácie o tejto problematike. Veď rôznych potravinových škandálov už bolo neúrekom. Nechcem to bagatelizovať, ale ktorá inštitúcia na svete bola pred tridsiatimi rokmi schopná ako na bežiacom páse  analyzovať potraviny napríklad na mykotoxíny, na polychlórované bifenyly, na dioxíny či na rezíduá herbicídov, pesticídov, hormónov alebo antibiotík?

Najmä vďaka tomuto zvýšenému poznaniu sa uskutočnili - a naďalej sa uskutočňujú - pozitívne zásahy v prospech bezpečnosti a zdravotnej nezávadnosti potravín. Na toto, samozrejme, reaguje aj legislatíva a prax vo veľkovýrobe. Na základe dlhoročných skúseností viem, že v tejto oblasti sa vykonalo mnoho pozitívnej práce, čo však na druhej strane prinieslo a prináša zvýšené náklady na danú produkciu. Tým však nastáva problém v konkurenčnom boji, nakoľko krajiny mimo EÚ sú voči používaniu už  známych  rizikových látok tolerantnejšie. A aj o tomto je doktrína Európy v princípe tzv. predbežnej opatrnosti. Jedným z  východísk je aj návrat k naturálnej výrobe a k používaniu potravín z tejto produkcie. Pozitívne je, že na bezpečnosť potravín a na ich zdravotnú nezávadnosť sú  najviac citliví najmä mladí ľudia. Myslím si, že táto skupina populácie bude aj v budúcnosti naďalej menej zhovievavá k rizikovým potravinám, a že bude vyhľadávať potraviny na báze naturálnej výroby.“

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down