06.06.2022 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nazreli sme do zákutí výrobného závodu TEHNOS

Koncom minulého mesiaca sme mali vďaka spoločnosti AGRI CS Slovakia možnosť nazrieť do výrobného závodu slovinského výrobcu mulčovačov TEHNOS. Slovinsko, krajina, vzdialená od našich hraníc niečo málo cez štyri hodiny cesty, s krásnou prírodou a milými ľuďmi na každom kroku si nás okamžite podmanila a to sme ešte nedorazili do mestečka Žalec, v ktorom sídli najrýchlejšie sa rozvíjajúca spoločnosť v Slovinsku dodávajúca stroje do 42 krajín sveta– TEHNOS – alebo, ak chcete Technika zo Slovinska.

Žalec, mesto v strednej časti krajiny, známe najmä pestovaním chmeľu. Presne toto je popis lokality, ktorý predostrel známy vyhľadávač ešte pred tým, než sme vyrazili na cestu. V prípade, ak by ste mali cestu okolo, alebo by ste hľadali zaujímavú dovolenkovú destináciu, v Žalci nájdete jedinečnú pivnú fontánu, ktorá je zrejme tou najväčšou turistickou atrakciou v okolí. Cieľ našej cesty bol ale iný, pre nás ešte zaujímavejší - výrobný závod spoločnosti TEHNOS, rozprestierajúci sa na ploche 11 754 m2.

K výrobnému závodu patrí aj showroom, kde nájdete všetky modely mulčovačov, rôzne druhy prevodoviek, kladív a iných dielov, ktoré spoločnosť produkuje. Práve tu sme sa dočkali tradičného privítania, ktorým si firma uctieva svojich návštevníkov. Talentovaný pracovník z výroby a jeho hra na harmoniku, majiteľ spoločnosti so svojím synom a hruškový destilát vlastnej výroby. Privítanie také, ako sa na rodinnú firmu patrí. TEHNOS založil v roku 1983 jej konateľ, Anton Kisovar. Všetko to začalo v malej garážovej dielni. V tom čase to ešte nebol TEHNOS, aký ho poznáme dnes, keďže sa firma zaoberala výrobou nástrojov pre sklársky priemysel, či menších plastových a gumených výrobkov. Anton Kisovar však výrobu neustále posúval dopredu a stále hľadal nové riešenia. Po niekoľkých rokoch spolupráce so spoločnosťou Siemens si v roku 1994 vedenie uvedomilo, že toto už firme nestačí. A tak si vzalo rôzne úvery, a rozhodlo sa pre kúpu haly skrachovaného podniku v Žalci. A práve tu začal príbeh prosperujúcej firmy, ktorá sa zaoberá dnes najmä výrobou mulčovačov. Riadenie ich výroby má pod palcom majiteľ Anton Kisovar, ktorý postupne pripravuje ďalšiu generáciu na prevzatie podniku. Jeho manželka okrem toho vedie výrobu gumených a plastových súčiastok pre takých výrobcov, ako sú BOSCH, či Gorenie. Firma zamestnáva momentálne vo svojom výrobnom závode zhruba 130 pracovníkov a stále sa rozrastá.

Majiteľ spoločnosti tvrdí, že jeho firma nie je len prácou, ale skôr životnou cestou. „V začiatkoch sme sa nepresadzovali práve ľahko. Ľudia si často mysleli, že stroje zo Slovinska nemôžu byť kvalitné. Kvalitu našich strojov sme demonštrovali na jednom veľtrhu tak, že sme položili pohár plný vína na mulčovač a mulčovač sme spustili. Takto sme si získali prvých zákazníkov, ktorí videli naše rotory, ktoré eliminujú väčšinu vibrácií pri práci,“ povedal nám o začiatkoch výroby mulčovačov Anton Kisovar, majiteľ rodinnej firmy a pokračoval: „Napriek tomu sa našli ľudia, ktorí povedali, že stroj nemusí takto pracovať pri zaťažení na poli. Navrhol som im teda, že v prípade, ak náš mulčovač zlyhá, poskytneme im ho zadarmo, no ak funguje, pozvú nás na obed. Nakoniec sme neskončili len na obede, ale aj na pive.“ O kvalite slovinských strojov hovorí aj presadenie sa v 42 krajinách sveta, medzi ktoré patria európske trhy, ale aj Kanada, Austrália, či Japonsko.

Moderný výrobný závod

Výrobným závodom, v ktorom práve prebieha optimalizácia výrobných procesov bežiaca za pochodu, nás sprevádzal syn majiteľa, Urban Kisovar. „V našom produktovom portfóliu nájdete stroje rôznych veľkostí. Takéto široké portfólio máme práve preto, aby si z našich strojov dokázali vybrať ako malí, tak i veľkí farmári.“

Výroba mulčovača začína na výkrese. Samozrejme nie na výkrese papierovom – dnes už používajú konštruktéri pri svojej práci sofistikované počítačové programy, vďaka ktorým je výroba presnejšia, ako v minulosti. Nasleduje simulácia jeho práce, po ktorej úspešnom prevedení dochádza k výrobe prototypu, na ktorom sú prevedené všetky testy a napríklad aj skúška vo veternom tuneli. Práve preto bola našou prvou zastávkou vo výrobnom závode miestnosť, v ktorej prebieha kontrola kvality dielov dodávaných externými firmami pomocou strojov na meranie rozmerov a vlastností materiálov s vysokou toleranciou. V tejto miestnosti sa nachádza i 3D tlačiareň, ktorú pri svojej práci využíva práve syn majiteľa spoločnosti. Pomocou 3D tlačiarne sa tu vytvára dizajn výrobkov, vďaka čomu má lepšiu predstavu o tom, ako bude výrobok vo finálnej fáze vyzerať.

Nasledovala prehliadka samotných priestorov výrobného závodu. V modernej slovinskej továrni sa pri množstve procesov využíva automatizácia - od zváracích robotov, cez CNC obrábacie stroje a automatizované sklady, avšak pri niektorých úkonoch sa výrobca nezaobíde bez ručného zvárania, či ručného obrábania. Slovinský výrobca je známi najmä vďaka svojej patentovanej technológii rotorov. Spoločnosť strávila ich vývojom viac, ako jedno desaťročie a túto technológiu si starostlivo stráži. Dôležitú rolu tu zohráva rozloženie pracovných orgánov po dĺžke rotora, vďaka ktorému je možné poháňať rotor rýchlosťou 2 400 ot./min, čo v praxi znamená otáčanie rotora rýchlosťou 220 km/h. Rotor je vďaka tomu možné agregovať i s traktormi s nižším výkonom. Na výrobu dokonalého rotora je ďalej potrebné dôkladne opracovať surový materiál, či priebežne ho počas procesu vyvažovať. Formy pre kladivká na mulčovače si spoločnosť vďaka svojmu know-how vyrába sama, no ich odlievanie sa vykonáva v externej zlievarni.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down