18.11.2016 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nebezpečné a vytrvalé druhy burín

Nebezpečné a vytrvalé buriny v našich podmienkach rastú na rôznych stanovištiach. Mnohé z nich sú poľné buriny, iné nachádzame iba na lúkach, popri cestách, v lesoch a niektoré sú dokonca vzácne, lebo sa ich početnosť znížila. Zo všetkých vymenovaných druhov burín: bodliak ovisnutý, ihlica tŕnitá, lopúch plstnatý, palina obyčajná, pichliač roľný, pŕhľava dvojdomá, pýr plazivý, ruman roľný, štetka laločnatá, štiav menší a vratič obyčajný, pokračujeme v opise ďalších z nich.

Pŕhľava dvojdomá (Urtica dioica)

Patrí do čeľade hluchavkovité (Lamiaceae). Rozšírená je v celej Európe, na východe zasahuje hlboko na Sibír až k Altaju a Bajkalu, na Kaukaz, do severného Iránu, Kašmíru. Izolovane rastie v severozápadnej Afrike a Malej Ázii. U nás je pŕhľava všeobecne veľmi rozšírená. Vyhovujú jej humózne pôdy, lužné lesy, rastie pozdĺž vodných tokov, vyskytuje sa na rumoviskách, eutrófnych stanovištiach, na miestach narušených človekom. Je to trváca burina, ktorú nájdeme v záhradách, obzvlášť v pareniskách a studených skleníkoch. Často vytvára súvislé porasty. Dosahuje výšku aj viac ako 1,5 metra, byľ je vzpriamená až mierne ohnutá, nevetvená alebo vetvená, tuhá, hranatá, dutá, s podzemnými poplazmi. Listy sú protistojné, široko vajcovité až kopijovité, uťaté až srdcovité, stopkaté, zubaté. Palisty sú voľné, celo okrajové. Kvetenstvo v klbkách tvorí predĺžené strapce alebo metliny, kvety sú drobné, zelenavé, jednopohlavné. Plody sú úzko vajcovité až vajcovité, sivasté alebo hnedavé. Celá rastlina je pokrytá pŕhlivými chlpmi, ktoré obsahujú amíny, acetylcholín, histamín a serotonín (spôsobujú bolestivé pľuzgiere). Kvitne od jari do jesene. Využíva sa aj ako známa liečivá rastlina, používaná je v kozmetike, alebo ako čistiaca bylina buď v zmesiach, či samostatne. Výluh z pŕhľavy možno popíjať dlhodobo, ale je potrebná opatrnosť, lebo niektorých atopikov môže dráždiť.

Pŕhľava dvojdomá je živnou rastlinou húseníc radu motýľov, napríklad babôčky pŕhľavovej (Aglais urticae), babôčky admirál (Vanessa atalanta), babôčky sieťkovanej (Araschnia levana) aj babôčky pávie oko (Inachis io).

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down