30.11.2016 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nebezpečné a vytrvalé druhy burín našich polí

Nebezpečné a vytrvalé buriny v našich podmienkach rastú na rôznych stanovištiach. Mnohé z nich sú poľné buriny, iné nachádzame iba na lúkach, popri cestách, v lesoch a niektoré sú dokonca vzácne, lebo sa ich početnosť znížila. Pokračujeme v opise nasledujúcich druhov burín: ruman roľný a štetka laločnatá.

Ruman roľný (Anthemis arvensis)

Patrí do čeľade astrovité (Asteraceae). Jeho areál rozšírenia je takmer celá Európa, povodie horného Donu a dolného Dnepra, ďalej severná Afrika, Malá Ázia, Irán. Druhotne sa nachádza v Severnej Amerike, Austrálii a Novom Zélande. U nás sa vyskytuje v poľnohospodárskych oblastiach. Je to poľná burina, rastie aj na úhoroch a iných antropicky ovplyvňovaných miestach. Zväčša ju nájdeme na pôdach chudobnejších na živiny.

Rastliny sú jednoročné byliny. Stonky majú väčšinou priame, 10 – 60 centimetrov vysoké, riedko až husto chlpaté, zvyčajne už v spodnej časti bohato rozkonárené. Listy sú sediace, v obryse podlhovasto vajcovité, dvakrát perovito strihané, riedko pritlačeno chlpaté až skoro lysé. Úbory sú jednotlivo na koncoch výhonkov, v priemere majú 2 – 3,5 centimetra, zákrov je viacradový, miskovitý, zákrovné listene sú podlhovasté, tupé. Jazykovité kvety v počte 8 – 15 sú biele, rúrkovité kvety sú žlté. Kvitne od mája do októbra. Ihlanovité nažky sú 1,5 – 3,0 milimetre dlhé, tupo štvorhranné s 10 nevýraznými rebrami. Napriek rozšíreniu je to menej nebezpečná vytrvalá burina. Pod vplyvom intenzifikácie poľnohospodárstva ide o ustupujúci druh.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down