Všeobecne je v našich zemepisných šírkach najznámejšia vrtivka čerešňová (Rhagoletis cerasi). Národný monitorovací program sleduje dva druhy karanténnych vrtiviek: Pterandrus rosa (syn. Ceratitis rosa) a Rhagoletis fausta. Sledujeme aj výskyt neeurópskeho druhu vrtivky jabloňovej Rhagoletis pomonella. Nebezpečný je nový škodca orechov - vrtivka Rhagoletis completa.
Signalizačná správa
Pterandrus rosa (syn. Ceratitis rosa)
Na Slovensku ani v EÚ sa tento druh nevyskytuje. Vyskytuje sa iba v Afrike a na ostrovoch Maurícius a Réunion. Pterandrus rosa je polyfág, hlavným hostiteľom sú citrusy. Minoritných hostiteľov je veľké množstvo, a to najmä jablone, hrušky, marhule, broskyne, slivky, vinič, rajčiak a ďalšie. Podrobné údaje o biológii Pterandrus rosa chýbajú, ale tento druh sa v biológii a schopnosti prežitia podobá na vrtivku ovocnú (Ceratitis capitata). Napadnuté ovocie vykazuje známky po nakladení vajíčok prepichnutím plodov. Škodca je dobrým letcom, šíreniu prospieva preprava napadnutého ovocia. Môže byť monitorovaný pomocou feromónových lapačov. Tieto sa umiestňujú na ovocných stromoch vo výške asi 2 metre nad zemou.
Rhagoletis fausta
Je taktiež druhom, ktorý sa v SR ani v EÚ nevyskytuje. Vyskytuje sa v Kanade a USA (hlavne severovýchod a severozápad). Jej hlavnými hostiteľmi sú čerešne (Prunus avium a Prunus cerasus). Príznakom napadnutia škodlivým organizmom sú vajíčka kladené pod pokožku plodov hostiteľských rastlín. Vývin lariev trvá 2 až 5 týždňov. Prezimuje v štádiu kukiel v pôde pod hostiteľskými rastlinami. Dospelce môžu žiť po dobu až 40 dní. Rizikom je preprava ovocia, ktoré obsahuje živé larvy, prípadne aj kukly v pôde. Rhagoletis fausta môže byť monitorovaná pomocou žltých lepových lapačov, ktoré odchytávajú obe pohlavia.
Vrtivka jabloňová
Hlavným hostiteľom je jabloň, zriedkavejšie aj marhuľa, čerešňa, prípadne slivky a hloh. Za rok má tento škodca spravidla iba jednu, v teplejších oblastiach dve generácie. Prezimuje v štádiu kukiel v pôde pod hostiteľskými rastlinami. Imága sa roja od júna do augusta.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.