V posledných dňoch rezonovalo v laickej aj v odbornej verejnosti rozhodnutie MPRV SR o povolení voľného odstrelu diviačej zveri v kategórií dospelý diviak a diviačica v termíne od 16. januára 2018 do 30. júna 2018. Týmto rozhodnutím sa tak umožní celoročný lov diviačej zveri bez ohľadu na vek a pohlavie.
Cieľom tohto opatrenia je znížiť stavy premnoženej diviačej zveri až o 80 percent a dôvodom je prevencia šírenia afrického moru a hrozba prenosu na produkčné chovy ošípaných.
My - poľnohospodári toto rozhodnutie určite vítame, ale myslíme si, že prichádza „ako s krížikom po funuse“. V prihraničných oblastiach s Českom, Poľskom a Ukrajinou sa totiž už vyskytli úhyny diviakov a je tu teda reálna hrozba prenosu aj na naše územie.
Aj keď nie som poľovník, neviem si dobre predstaviť, koľko poľovníkov zastrelí v tomto období diviačicu pred vrhom mláďat! Pritom poľnohospodári už niekoľko rokov dozadu bili na poplach, že v dôsledku miernych zím došlo k premnoženiu diviačej zveri, ktorá spôsobuje na poľnohospodárskych plodinách, najmä na kukurici obrovské škody. Pestovatelia poľných plodín sa tak len bezmocne prizerali každý nasledujúci deň na čoraz viac zničené polia. Darmo sa na všetkých možných úrovniach, regionálnych počnúc a parlamentnej končiac, dožadovali razantnej regulácie premnoženej diviačej zveri. Permanentne narážali na odpor ochranárov, ale aj silnej poľovníckej loby ktorá je v parlamente a legislatíve bohato zastúpená.
A tak musel prísť až mor ošípaných, aby sa ľady pohli. Len či to nebude neskoro!
Oveľa lepšia však nie je situácia ani v prípade vysokej zveri. Podobne ako pri diviačej zveri, aj stavy „vysokej“ každoročne stúpajú. Jelenia zver má na poliach dostatok potravy a tak s výnimkou obdobia ruje, väčšinu roka sa tam zdržuje a „stravuje“. Vďaka dostatku potravy je v dobrom kondičnom stave, čo sa prejavuje na dobrej reprodukcií a zvyšovaní stavov. Z hľadiska odstrelu sú zaujímavé hlavne jelene a tým sa zvyšujú stavy jeleníc. Preto nie je zriedkavosťou vidieť v zimnom a predjarnom období na porastoch ozimín, hlavne na repkových poliach, pásť sa stáda jeleníc v počte 30 až 50 kusov.
Takéto stádo počas zimy a jarného obdobia je schopné zlikvidovať porasty repky na celých parcelách a to jednak holožerom a v prípade, ak je pole bez snehu a v rozmurznutom stave, tak aj ušliapaním rastlín.
Tieto škody poľnohospodárom nikto neuhradí a preto niet sa čo diviť, že aj z tohto dôvodu veľa pestovateľov na severovýchodnom Slovensku od pestovania repky ustúpilo, pritom je to jedna z mála tržných plodín v tejto oblasti. Vysoká zver však nepohrdne ani kukuricou, slnečnicou a dokonca ani sójou. Poľnohospodári sa preto právom dožadujú regulácie aj vysokej zveri.
Ako zástupca poľnohospodárskeho podniku som niekoľkokrát po zimnom období inicioval stretnutie zástupcov lesného závodu, poľovníckych združení pôsobiacich v katastroch obcí, ktoré spadajú do pôsobenia nášho podniku a zástupcov lesného úradu. Na týchto stretnutiach sme zisťovali škody spôsobené vysokou zverou na ozimnej repke a žiadali navýšenie odstrelu najmä jeleníc. Prijaté opatrenia však boli len akési „kozmetické“ úpravy, napr. zástupca lesného závodu, obhospodarujúceho 20 000 hektárov lesov, navýšil odstrel jeleníc o 5 kusov!
Podobné „účinky“ bude mať podľa môjho názoru aj povolenie mimoriadneho lovu jeleňov a jeleniat do 15. februára 2018, ktoré bolo schválené koncom minulého roka.
K razantným opatreniam regulácie stavov diviačej zveri nás dotlačila hrozba moru ošípaných. U jelenej zveri musí prísť zrejme nejaká ďalšia choroba „šialených kráv“ a my budeme zase musieť chytať „zajaca“ za chvost.
Ing. MIROSLAV KOŠČ
Agrodružstvo Bystré