Tvorba novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ na roky 2021 – 2027 pokračuje. Voľby do jednej z hlavných európskych inštitúcií sú však už za nami. Zvolení poslanci Európskeho parlamentu postupne schvaľujú kandidátov na všetky dôležité posty v aparáte EÚ. Onedlho prídu na rad aj jednotliví komisári.
V čase prípravy tohto článku ešte nebolo jasné, kto na čele Komisie pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (DG Agri) nahradí írskeho eurokomisára Phila Hogana.
Nový komisár alebo komisárka to nebude mať v nasledujúcich rokoch ľahké. Povedané bruselským slovníkom: „V začínajúcom sa volebnom období ho čakajú veľké výzvy!“
Nový komisár alebo komisárka bude zohrávať dôležitú úlohu pri hľadaní dohody medzi často protichodnými požiadavkami, záujmami, potrebami a lobingom jednotlivých členských štátov v agropotravinárskych, rurálnych a v environmentálnych rezortoch.
Reformu treba ako soľ
Spoločná poľnohospodárska politika EÚ potrebuje reformu ako soľ. Otázne je len to, akým smerom jej zmeny pôjdu. A či vôbec budú mať ambíciu zvýšiť konkurencieschopnosť kvalitných európskych potravín na úkor potravín, vyrábaných vo svete pri často nižších ekologických a chovateľských štandardoch. Alebo budú prinášať poľnohospodárom ďalšie byrokratické a podnikateľské obmedzenia, skrývajúce sa v komplikovaných bruselských formuláciách vyhlášok a nariadení.
Nové rozpočtové obdobie začne plynúť už od 1. januára 2021. Za prácu v v predchádzajúcom volebnom období Európsku komisiu a DG Agri niet veľmi za čo pochváliť. O stave pripravenosti novej SPP EÚ najlepšie svedčí fakt, že pri jej zavedení sa už teraz počíta s minimálne dvojročným prechodným obdobím.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)