Múku a cestoviny, ktoré smerujú k sociálne najslabším vrstvám obyvateľstva Slovenska, by malo doplniť lacnejšie mäso či mlieko. Z pohľadu zdravej výživy je takáto kombinácia dobrá, ale z pohľadu poľnohospodárskych subjektov, ktoré by mali obnoviť odstavené bitúnky či mliečne automaty, je to len hra pre detí.
Opäť tu máme niečo, čo už bolo zrušené ako legislatívne nezdôvodnené. Znova sa snažíme riešiť na prvý pohľad dobrú vec akousi barličkou, ktorá má udržať dymovú clonu nad tým, ako ekonomika ničí v slovenskom poľnohospodárstve aj to zdravé, čo v ňom ešte zostalo.
„Nové pravidlá pre takzvaný predaj z dvora sú v podmienkach slovenskej ekonomiky závislé od mnohých ukazovateľov, ktoré samotné pravidlá neriešia. Pred rokom sa za podobný predaj platila 6-percentná DPH, dnes máme 20-percentú DPH. Ak má byť tento predaj v súlade s platnými normami v oblasti potravín a hygieny, opäť si to bude vyžadovať značné investície do zariadenia, výrobných prostriedkov, ale aj do kvalifikovaných ľudí. Teda do toho, čo sme pred pár mesiacmi museli zlikvidovať. A nákup nového vybavenia je zdanený 20-percentnou DPH a ďalšími odvodmi. K tomu treba prirátať rast cien energií, bez ktorých sa niektoré činnosti nedajú realizovať. O tom, že tieto nové pravidlá pre predaj z dvora nie sú koncepčným krokom, svedčí aj to, že odvody za ľudí, ktorí túto prácu budú vykonávať, sa nemenia,“ konštatuje Vladimír Kostovčík, konateľ spoločnosti KOAN Krásnovce v okrese Michalovce.
„Najnovšia zvesť o nových pravidlách pre predaj z dvora je len slabučkou náhradou za to, čo poľnohospodárom táto vláda zobrala. Za krátke obdobie od začiatku roka sme nezbadali, že by sa zmenili podmienky zo strany EÚ v kauze dane za predaj z dvora. Je pochybné tvrdenie o pomoci poľnohospodárom, keď tí, ak sa chcú vrátiť k predaju z dvora, musia opätovne investovať do zariadenia, do vytvorenia základných hygienických podmienok. Tým, ktorí sa k tomuto kroku vrátili, už zrejme došli lacné výhovorky, ktorými zastrešovali zrušenie 6-percentnej DPH pri predaji z dvora,“ hovorí Milan Michalič, predseda Poľnohospodárskeho družstva Poruba pod Vihorlatom v okrese Michalovce.
Práve poľnohospodári spod Vihorlatu boli jednými z prvých, ktorí pred dvomi rokmi začali predávať mlieko z mliečneho automatu. Dnes je drahý stroj odstavený a zakonzervovaný v jedálni družstva.
„Zo začiatku sme predali denne 120 litrov mlieka, ale za ostatné obdobie fungovania automatu sme predali len 40 litrov mlieka denne. Dnes, keď dostávame za liter mlieka od mliekarov 32 centov, je rozdiel v cene minimálny. Po zvýšení nákladov, ktoré spôsobila vyššia DPH, rastúce ceny elektriny a plynu, ale aj investície do hygienických opatrení je pre nás predaj mlieka z automatu nerentabilný,“ dodáva Milan Michalič.
ŠTEFAN VARŠANÍK