Kolárovo – jedno z najmenších miest u nás, leží na sútoku Malého Dunaja a Váhu, v Podunajskej nížine na juhu Slovenska. Poľnohospodárske družstvo Kolárovo bolo založené v roku 1991, v novodobej histórii vzišlo z transformácie tamojších poľnohospodárskych podnikov.
„Hlavnou činnosťou nášho podniku je rastlinná výroba, avšak zatiaľ sme si zachovali aj pomerne silnú živočíšnu výrobu. Celkovo hospodárime na 3 700 hektároch ornej pôdy v katastroch obcí Kolárovo, Veľký Ostrov a Veľká Gúta,“ predstavil podnik Ing. Peter Tóth, agronóm PD Kolárovo a k zastúpeniu plodín v osevnom postupe dodal: „Nosnou plodinou je kukurica, ktorú pestujeme na celkovej výmere 1 200 hektárov s využitím na zrno a na siláž. Druhou nosnou plodinou je pšenica pestovaná na výmere 1 300 hektárov, ďalej je to jačmeň 350 hektárov, lucerka 100 hektárov a slnečnica 600 hektárov.“
Živočíšna výroba je zameraná na chov hovädzieho dobytka s trhovou produkciou mlieka, z plemien chovajú holštajnsko - frízsky dobytok v celkovom počte 500 kusov. Ďalej je to výroba konzumných vajec v komplexne zmodernizovanej farme nosníc, vyhovujúcej najprísnejším predpisom EÚ.
Prevládajú veľmi ťažké pôdy
„Z hľadiska zastúpenia pôdnych druhov, až 80 percent pôd máme veľmi ťažké pôdy, ostatné sú stredne ťažké, ale ja piesočnaté pôdy. Keďže sa nachádzame v blízkosti vodných tokov - Váh, Malý Dunaj a Čierna Voda, takmer každý rok v jarnom období vystúpia spodné vody, ktoré sťažujú prípravu pôdy a sejbu jarín. Tieto podmienky najlepšie znáša slnečnica a pšenica,“ vyjadril sa P. Tóth.
Berúc do úvahy druhové zastúpenie pôd a podmienky prostredia, polovicu výmery ornej pôdy obrábajú klasicky - orbou. Na ťažkých pôdach, uplatňujú každý štvrtý rok podrývanie do hĺbky 30 - 40 centimetrov. Vďaka chovu hovädzieho dobytka aplikujú na pôdy v trojročnom cykle priemerne 20 - 30 ton maštaľného hnoja na hektár. Každý rok takto vyhnoja okolo 800 hektárov ornej pôdy.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.