14.09.2011 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nemci hlásia skromnú žatvu, obilia i repky je menej

Trojitý úder nepriazne počasia, konkrétne extrémne chladná zima, jarné sucho a výdatné letné dažde zmarili vyhliadky nemeckých poľnohospodárov na čo i len priemernú žatvu. Podľa Nemeckého zväzu poľnohospodárov (Deutscher Bauernverband) zožnú tamojší roľníci v tomto roku len 39 miliónov ton obilia a len 3,7 milióna ton repky, čo je hlboko pod minuloročnými výsledkami. Medziročný pokles v prípade obilia dosahuje dvanásť percent, v prípade repky dokonca 34 percent.

Aktuálna sezóna sa v Nemecku, ktoré je druhým najväčším producentom obilia v rámci Európskej únie, javí negatívne i z pohľadu dlhodobých priemerov. „Extrémne nepriaznivé poveternostné podmienky v priebehu celej vegetačnej fázy nechali padnúť našu tohtoročnú úrodu na úroveň veľmi suchého a horúceho roku 2003,“ uviedol v tlačovej správe Klaus Kliem z Nemeckého zväzu poľnohospodárov.
„Sejba bola v roku 2010 z hľadiska vlhkosti nanajvýš neuspokojivá. Zima priniesla poškodenie plodín mrazmi, a to najmä v prípade repky. Jar kvôli teplu a suchu od marca až do mája pripomínala leto, a obdobie žatvy sa od konca júna doslova topilo vo vode, najmä v severovýchodnom Nemecku. Ešte teraz sú tam na poliach kombajny. Bojujeme o každé zrnko obilia,“ pokračoval Klaus Kliem. Od mája do marca dosahovali zrážky v priemere len 88 litrov na štvorcový meter, zatiaľ čo dlhodobý priemer predstavuje až 186 litrov. Následne zaúradovalo daždivé leto: v spolkovej krajine Meklenbursko - Predné Pomoransko spadlo v júli až trikrát viac zrážok ako normálne.
Aspoň aký - taký dôvod na radosť dávajú nemeckým roľníkom aktuálne ceny obilia. Za tonu potravinárskej pšenice sa platí zhruba 190 eur, čo je podobná suma ako vlani. Cena za tonu repky sa vyšplhala až na 423 eur, čo je dokonca o 70 eur viac než minulý rok. Z toho môžu, samozrejme, profitovať len tí poľnohospodári, ktorí majú čo predávať. „Veľké úsilie si často vyžaduje aj samotné dodržanie už uzatvorených kontraktov,“ komentoval Klaus Kliem. Letné dažde okrem toho zvýšili roľníkom náklady, keďže spomalili a skomplikovali žatvu, prinútili ich investovať do sušenia mokrého obilia a celkovo znížili kvalitu produkcie.
Ceny potravín by preto mali podľa všetkých predpokladov stúpnuť. Celosvetové zásoby obilia sú na nízkej úrovni, a na cenovú úroveň tlačia okrem chudobnej žatvy aj neustále sa zvyšujúce výrobné náklady, najmä ceny hnojív a energie. Predstavitelia Nemeckého zväzu poľnohospodárov ale dúfajú, že zdražovanie potravín by sa mohlo udržať v hraniciach všeobecnej inflácie.
Aké sú očakávané výsledky v rámci jednotlivých komodít? Úroda pšenice by mala dosiahnuť zhruba 21 miliónov ton, čo je o dva milióny ton (čiže o dvanásť percent) menej než vlani. Časť pšenice kvôli dažďom stratila kvalitu a bude vhodná len na kŕmne účely. Ešte vyšší je medziročný prepad v prípade ozimného jačmeňa: toho by malo byť len 6,4 milióna ton, čiže o 26 percent menej než vlani. Okrem počasia sa pod tento výsledok podpísalo aj zníženie osevných plôch o osem percent, na 1,19 milióna hektárov. Priemerné celorepublikové hektárové výnosy klesli o 19 percent, na 5,4 tony z hektára. Naopak, osevná plocha jarného jačmeňa medziročne stúpla o 22 percent, na 421 tisíc hektárov. Celkovo by sa ho tohto roku malo zožať 1,9 milióna ton, čo je zhruba o desať percent viac než vlani. V prípade raže by sa mala úroda pohybovať okolo 2,4 milióna ton, čo je v medziročnom porovnaní o 16 percent menej. Snáď najhoršie dopadla ozimná repka. V tejto sezóne jej nemeckí roľníci pozberajú len 3,7 milióna ton, čo je pokles o 34 percent, keďže vlani sa jej urodilo až 5,7 milióna ton. Pod to sa ale podpísalo aj desaťpercentné zníženie osevnej plochy.
Lepšie správy prichádzajú od pestovateľov cukrovej repy a kukurice, ktorí očakávajú solídnu úrodu. Podobne sú na tom i pestovatelia zemiakov. Priemerné výsledky hlásia aj pestovatelia ovocia: úroda jabĺk, najdôležitejšej komodity, by mala dosiahnuť okolo 896 tisíc ton, kým vlani to bolo 835 tisíc ton (t. j. o sedem percent menej). Úroda čerešní a jahôd by sa mala pohybovať na podobnej úrovni než vlani. Čo sa týka pestovateľov zeleniny, tí zaznamenali v prvom polroku dobrý štart, no aféra so smrtiacou črevnou chrípkou stlačila ceny na minimum, z ktorého sa doteraz nespamätali.
MARÍNA URBÁNKOVÁ

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down