Veľká Británia by podobne ako chudobné krajiny mohla zaznamenať nepokoje, ak ceny potravín budú pokračovať v raste, varovala Karen Wardová, analytička banky HSBC.
Ekonómka pre britskú spravodajskú televíziu Sky News povedala, že v situácii "veľmi slabého" rastu miezd, neschopnosť kompenzovať rast cien energií a potravín môže vyvolať nepokoje aj v Británii.
Bol to práve rast cien potravín, ktorý nemalou mierou prispel k tohtoročným nepokojom v severnej Afrike a v krajinách Blízkeho východu. Výsledkom bol pád vlády v Tunisku aj Egypte.
Podľa Organizácie Spojených národov ostanú ceny potravín vysoké a nestabilné celý tento rok, čo je dôsledok cien ropy, nestáleho počasia a nadmerných cenových špekulácií na trhu potravinových komodít.
Ceny americkej sóje, kukurice a pšenice vzrástli v posledných týždňoch na 2,5-ročné maximá a ceny palmového oleja dosiahli 3-ročné maximum. Ceny cukru zaznamenali až 30-ročné maximá po tom, ako cyklón zničil veľkú časť úrod cukrovej trstiny v Austrálii a objavili sa informácie o možných problémoch s vývozom cukru z Indie. Obe krajiny patria medzi najväčších exportérov cukru na svete.
Napriek tomu by ceny nemali dosiahnuť rekordné hodnoty z roku 2008, teda z obdobia zatiaľ najväčšej potravinovej krízy, povedal zástupca Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo Spojených národov (FAO) Hirojuki Konuma.
„Ceny ropy stále rastú a budú mať nemalý vplyv na ceny hnojív, náklady na dopravu potravín a tým aj na celkové ceny potravín. Na úroveň z roku 2008 by sa však dostať nemali, keďže ceny ropy sú stále výrazne pod úrovňou z tohto obdobia," povedal H. Konuma.