V predchádzajúcich dňoch sa k nám dostala informácia, že ste boli zvolený na čelo Agrárnej strany vidieka. Je táto informácia korektná? Na túto a ďalšie otázky v rozhovore pre Roľnícke noviny odpovedá Ing. VLADIMÍR CHOVAN.
„Áno, je to správna informácia. Ale nie je úplnou novinkou, volebný republikový snem ASV sa uskutočnil už 8. apríla 2017. Vtedy si delegáti zvolili nové orgány, vrátane štatutára.“
Pravdupovediac, ťažko skrývame isté prekvapenie. Nazdávali sme sa, že Agrárna strana vidieka už ani nejestvuje. Každopádne, v ostatnom čase sme nezaznamenali žiadnu jej aktivitu. V akom stave je dnes táto strana?
„Posledné reálne aktivity strany prebehli pred parlamentnými voľbami v roku 2016. Vtedy som komunikoval s jej predstaviteľmi, pretože sa otvorene hlásili k podpore programu revitalizácie slovenského vidieka, ktorý sme rozpracovávali v SNS. A boli medzi prvými, ktorí ma po týchto voľbách oslovili s ponukou na spoluprácu. Úzkej členskej základni strany bolo jasné, že potrebujú reštart, skúsenosti, nových ľudí a nový odborný a politický program.“
S akými ambíciami sa staviate na čelo tejto strany?
„Agrárnici majú silné a cenné hodnotové zázemie. Vnímam ho ako veľmi skutočné a pravdivé v každodennom živote ľudí. Nesmieme sa však ohraničovať len našou odbornosťou či uzatvárať sa do svojej ulity. Otvorenie politiky smerom k ľuďom môže z našej strany spraviť parlamentnú stranu. To je náš cieľ.“
Nie je strana takéhoto typu a zamerania v súčasnej situácii istým anachronizmom?
„Zhodli sme sa v tom, že strana nemôže byť zameraná sektorovo. Je veľký rozdiel medzi diskusným klubom odborníkov v odvetví a politickou stranou. Samozrejme, viem, že slovo „agrárny“ vnímajú mnohí ľudia ako zastarané, ale rovnako dobre viem, že digitalizácia ani virtuálna realita nám šťastný život neprinesie.
Vidiecka a regionálna politika so všetkým, čo k nej patrí, je naším silným programovým pilierom. Nemyslíme tým len poľnohospodárstvo a potravinárstvo, ale aj lesníctvo, vodné hospodárstvo a životné prostredie. Dôležitým bodom je pre nás tiež regionálny a mikroregionálny rozvoj na úrovni obecných samospráv."
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)