10.12.2019 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nič si netreba nechať nanútiť

Slepačie konzumné vajcia sú poslednou komoditou živočíšnej výroby, v ktorej je Slovenská republika takmer sebestačná; vlani to bolo na úrovni 92 percent. Napriek tomu sa k nám viac ako 173 miliónov vajec doviezlo, čo predstavuje až 23 percent z objemu domácej produkcie.

BRATISLAVA. A v najbližších rokoch to môže byť z pohľadu zastúpenia vajec z domácej výroby v obchodnej sieti podstatne horšie.

„Naši producenti vajec totiž zaznamenávajú veľký tlak zahraničných obchodných reťazcov a ochranárskych združení na zvyšovanie ponuky vajec z podstielkových chovov. Viaceré zahraničné obchodné reťazce deklarovali, že od roku 2025 nebudú vo svojich prevádzkach predávať vajcia z klietkových chovov. A to aj napriek tomu, že tieto ich požiadavky nemajú žiadnu oporu v národnej a ani v európskej legislatíve,“ povedal Daniel Molnár, riaditeľ Únie hydinárov Slovenska.

Netreba zabúdať na to, že legislatíva EÚ iba pred niekoľkými rokmi prijala opatrenia na zmenu v chove nosníc. V rámci EÚ bolo nariadené, aby boli všetky konvenčné klietkové chovy po 1. januári 2012 nahradené chovom nosníc v obohatených klietkach. To pre nosnice zabezpečilo výrazne lepšie životné podmienky.

Všetci slovenskí chovatelia tieto podmienky splnili, čo sa však už nedá povedať o chovateľoch v mnohých iných krajinách.

Desaťročný predstih

Táto požiadavka bola jasne definovaná s 10-ročným predstihom, a rovnako dlhá bola aj doba, potrebná na výmenu technológií konvenčných klietok za obohatené, k čomu prispela aj finančná pomoc z prostriedkov EÚ.

„Tieto nové klietkové systémy majú minimálnu životnosť na úrovni 20 rokov. Slovenskí hydinári investovali do zmeny na chov nosníc v klietkach milióny eur. Preto je pre všetkých chovateľov nosníc neefektívne meniť spôsob chovu pred uplynutím doby životnosti týchto technológií, pretože to výrazne predražuje produkciu vajec v SR,“ dodal D. Molnár.

Predstavitelia ÚHS ako aj producenti vajec v SR považujú tlak zahraničných obchodných reťazcov na ukončenie predaja vajec z klietkových chovov za neopodstatnený a za ohrozujúci sebestačnosť vo výrobe vajec. Na Slovensku - a aj v rámci EÚ - stále prevládajú klietkové chovy nosníc nad ostatnými spôsobmi chovu.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down