20.02.2018 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nezanedbajte morenie osiva jarných olejnín

K jarným olejninám môžeme zaradiť okrem repky a slnečnice aj mak, ľan a sóju. Ľan býva priraďovaný k technickým plodinám, morenie sóje som opísala pri strukovinách. Morenie jarných olejnín je veľmi obmedzené, preto odporúčam maximálne využiť možnosti biologického preparátu na ozdravenie pôdy. Z chemických prípravkov máme možnosť využitia prípravku s účinnou látkou metalaxyl-M. Pribudli však pomocné látky na morenie osiva slnečnice, repky a horčice.

signalizačná správa

Ochrana na biologickej báze

K dispozícii je postrekový prípravok vo forme vodou dispergovateľných granúl s fungicídnou účinnosťou na ozdravenie pôdy od sklerócií húb rodu Sclerotinia spp. Účinnou látkou sú spóry huby Coniothyrium minitans, ktoré po aplikácii a zapravení do pôdy infikujú a parazitujú na prítomných skleróciách húb Sclerotinia spp. a pomerne rýchlo ich rozkladajú. K parazitácii dochádza vo vrchnej prevzdušnenej vrstve pôdy cca do 10 centimetrov pri teplotách od 1°C (optimálna teplota je 12 - 25°C) a už pri teplote 5°C sú sklerócie patogéna plne infikované s Coniothyrium minitans. Pri zamrznutí pôdy Coniothyrium minitans pozastavuje svoj rast, ale nedochádza k jej odumretiu. Po zvýšení teploty začína huba opäť parazitovať sklerócie. Prípravok je možné aplikovať na jeseň i v jarných mesiacoch pri spracovaní pôdy. Optimálne pH pôdy je medzi 4,5 - 8,0. Dávka vody pre poľné plodiny je 300 až 500 litrov na hektár. Vhodné je dodržať požiadavku aspoň dvoj mesačného predstihu aplikácie pred výsevom citlivej plodiny. Suspenziu spór Coniothyrium minitans aplikujte do pôdy postrekom a na jej zapracovanie do hĺbky 5 až 10 centimetrov sa osvedčilo použiť diskové brány alebo inú minimalizačnú technológiu.

Morenie osiva

Moridlo s účinnou látkou metalaxyl-M je určené na morenie osiva slnečnice. Ide o systémovú účinnú látku chrániacu semená rastlín proti chorobám, ktoré spôsobujú huby ako Pythium spp., Perenospora spp. atď. Metalaxyl–M zo skupiny phenylamidov ovplyvňuje syntézu nukleových kyselín. Penetruje do osiva a je systémovo translokovaný do všetkých častí rastliny v čase vzchádzania. Prípravok sa môže aplikovať v kontinuálnych i bubnových moričkách so 6 až 9 litrami vody na tonu osiva slnečnice, čo znamená 9 až 12 litrov moriacej zmesi na tonu osiva slnečnice.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down