16.03.2011 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová kríza na obzore?

V dôsledku výrazného rastu cien potravín a znižovania zásob agropotravinárskych komodít hrozí svetu nová potravinová kríza. V pondelok to podľa ČTK uviedol Jacques Diouf, generálny riaditeľ Organizácie spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo.

„Vysoké ceny potravín vyvolávajú na trhu veľké obavy, a preto sa zásoby rýchlo míňajú,“ povedal J. Diouf agentúre Reuters na návšteve Spojených arabských emirátov. „Už niekoľko rokov pritom upozorňujeme, že treba zvýšiť produktivitu a investície v poľnohospodárstve," dodal.
Generálny riaditeľ FAO pred časom verejne odsúdil aj prejedanie sa západného sveta a dal ho do súvislosti z chudobou a hladomorom v rozvojových krajinách: „Miliardy dolárov sú vyhadzované do vzduchu na kŕmenie obéznych ľudí na západe, zatiaľ čo stovky miliónov ľudí po celom svete hladujú. Nikto nerozumie, ako prejedanie sa týchto ľudí môže stáť 20 miliárd dolárov ročne. Ďalších sto miliárd dolárov sa vynaloží nepriamo na liečbu chorôb, ktoré nadváha spôsobuje. Viac ako 1,2 bilióna dolárov sa v roku 2006 minulo na zbrane, zatiaľ čo poľnohospodárske dotácie klesli o viac ako polovicu - z 8 miliárd dolárov v roku 1984 na 3,4 miliardy v roku 2004. V reálnych číslach podiel poľnohospodárstva na verejnej pomoci pre rozvojové krajiny klesol zo 17 percent v roku 1980 na tri percentá v roku 2006.“
Jacques Diouf v pondelok pripomenul, že až donedávna boli svetové zásoby obilnín na oveľa vyššej úrovni ako v krízových rokoch 2007 a 2008. „Avšak ekonomický rast a obavy z vysokých cien viedli k rýchlemu znižovaniu zásob. Veľké nákupy zrnín uskutočnili nedávno štáty severnej Afriky a Blízkeho východu, ktoré sa snažia upokojiť domácu rozbúrenú situáciu, vyvolanú – okrem iného – aj drahými potravinami. Nákupmi obilia na svetovom trhu si svoje zásoby zvyšujú aj Južná Korea a Mexiko,“ konštatoval J. Diouf.
Šéf FAO zároveň uviedol, že organizácia vyzvala ekonomicky vyspelé štáty, aby revidovali svoj postoj k stratégii podpory výroby biopalív, pretože tato politika presúva od potravín k produkcii biopalív až 120 miliónov ton obilnín ročne. „Odporúčame členským štátom revíziu tejto politiky. Masívnejšie využívanie obnoviteľných zdrojov energie ešte neznamená, že sa bude vyrábať viac biopalív,“ dodal J. Diouf.
Ekonomicky vyspelé krajiny poskytujú na subvencovanie biopalív asi 13 miliárd dolárov ročne. Zásoby kukurice v USA klesli v tomto roku na 15-ročné minimum, pričom na výrobu biopalív sa tam už používa asi 40 percent z celkovej produkcie kukurice, teda takmer 140 miliónov ton.
Vlády vyspelých krajín neustále zvyšujú ciele pre biopalivá, hoci medzi expertmi už vládne takmer "konsenzus", že biopalivá vytýčené ciele v obmedzovaní emisií skleníkových plynov nedosahujú. Európska únia pritom podporila plán, podľa ktorého budú do roku 2020 biopalivá uspokojovať až desať percent z celkovej spotreby pohonných hmôt.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down