28.11.2017 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové hybridy kukurice registrované v roku 2017

Kukurica ako prastarý rastlinný druh je stále pestovateľmi žiadaná. Musí mať v sebe niečo naozaj dôležité, zaujímavé a nenahraditeľné pre potravinárske účely i krmivá. Kultúrne rastlinné druhy, tak z dlhodobého, ako i z krátkodobého hľadiska podliehajú v pestovaní výkyvom na základe ponuky a dopytu. Na ponuku a dopyt má vplyv reálna spotreba produkcie komodity za určité časové obdobie (od zberu do zberu), vrátane výšky zásob a celkovej úrody v aktuálnom roku.

Vplyv technológií

Nové technológie využívania rastlinnej produkcie tiež spôsobujú často pestovateľský boom. Väčšina takýchto nárastov zvyšovania pestovateľských plôch určitých rastlinných druhov býva dočasná. K zavádzaniu nových produktov dochádza v dlhšom časovom horizonte. Technológie sa neustále vyvíjajú a napriek novým objavom a potrebám priemyslu, či už potravinárskeho alebo iného, rozhodujú o ďalšom smerovaní dve hlavné kritériá. V prvom rade je to genetický potenciál pestovaného rastlinného druhu a už spomínané možnosti využitia dopestovanej produkcie na rôzne priemyselné využitie. Keď pripustíme skutočnosť, že dnes už moderné technológie dokážu vyrobiť „všetko zo všetkého“, pravdepodobne nájdeme východiskový bod v prvom už spomínanom kritériu. A tým je genetický potenciál a s ním súvisiaci objem produkcie dnes už vzhľadom na globalizáciu v ponímaní celosvetovom, nie lokálnom.

Pri pestovaní kukurice je výška úrod v pomere k nákladom stále primeraná. I pri cenových výkyvoch sa kukuricu stále oplatí pestovať. Výhodou je aj dobrá skladovateľnosť produkcie a dostatok skladovacích kapacít s prihliadnutím na dobre zostavený osevný plán producenta, ktorý si i pri dlhšom skladovaní zásob udrží dobrú ekonomiku.

Svetová produkcia kukurice sa v zjednodušenom vyjadrení využíva zo 70 percent na kŕmenie, 20 percent ako potravina, 5 percent ako priemyselná surovina a 5 percent tvorí reprodukcia množiteľského materiálu na sejbu pre ďalšie obdobie.

Všestranne využiteľná

Kukurica poskytuje energeticky vysoko koncentrované glycidové krmivo, ktoré je vhodné na kŕmenie všetkých druhov domácich zvierat, najmä však výkrmových. Prevažná časť zrna sa využíva ako jadrové krmivo, je hlavným komponentom do kŕmnych zmesí pre ošípané i hydinu.

Na potravinárske účely sa najčastejšie používa kukuričná múka a krupica. Značné množstvo sa spracúva na kukuričný škrob, olej, alkohol, pivo a iné produkty. Veľmi cenný vo výžive ľudí je olej získaný z klíčkov kukurice, ktorý obsahuje viac ako 50 percent kyseliny linolovej. Kukuričné zrno vo fyziologickej zrelosti obsahuje 71 percent škrobu, 3,0 percentá cukru, 12 percent bielkovín a 1,7 percenta celulózy.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down